Varis Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Öneriler

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 275 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

VARİSLER

Varisler, bacak yüzeyinin hemen altından geçen kıvrıntılı ve ipe dizilmiş şekilde seyreden kan damarlarıdır.  Kadınların yaklaşık yarısında, erkeklerin dörtte birinde değişen derecelerde varis rastlanmaktadır. Yaş ile birlikte artmaktadır. Varislerin, toplardamarlardaki kapakçıklardaki yetersizlik sonucu geliştiği düşünülmektedir. Kalp kanı pompalar, kapakçıklar açılarak kanın geçişine izin verir fakat geri kaçmasına izin vermez. Şayet bu kapaçıklarda fonksiyon bozukluğu mevcut sa kapakçıktan kan geri kaçar. Kapakçığın altında kan birikir. Böylece damarda bir şişme artaya çıkar.

Kadınlarda varisleri en genel sebebi gebeliktir. Çocuk kilo ve büyüklüğüne bağlı olarak karın içindeki damarlara baskı yaparak, damar içi basıncı arttırır. Bu da damardaki kapakçıklarda kaçaklara neden olur.Damar duvarındaki veya kapakçıklardaki genetik defektler de varis gelişmesine sebep olabilir.Derin damarlarda oluşan pıhtılaşmalar da varislere neden olabilir.

 

ŞİKAYETLER

Varisler sadece bir kozmetik bir problem değildir. Ayrıca şunlara yol açabilir:

·         deride renk değişikliği

·         kanama

·         deri ülserleri

·         Etkilenen bacakta günlük aktiviteleri etkileyecek düzeyde ağırlık hissi

·         ağrı hissi

·         kramplar

·         ayak aşağısında şişmeler

·         etkilenen damarda kan pıhtısı oluşması

 

VARİSLERİ TEDAVİSİ

Varis tedavisi ilk olarak basit önlemlerle başlar. Şayet bunlar işe yaramaz ise cerrahi bir opsiyon olarak kullanılabilir.

 

MEDİKAL TEDAVİ

Elastik destekliyici çoraplar,  bilek ve dizden dıştan damara bası yaparak kanın kalbe doğru gitmesini sağlar. Sabahları giyildiği zaman en iyi şekilde yarar gösterir.

CERRAHİ İŞLEMLER

Varisleri yok edilmesinde geçerli birkaç cerrahi yöntem vardır.

Skleroterapi

Bu yöntem ile etkilenen damara bir svı enjekte edilmektedir. Damar içine verilen madde damarı tıkayıp kan akışını durdurur. Skleroterapi varisin bir kozmetik tedavisidir.

Lazer Terapi

Varis olan yere lazer ışını verilerek damar görünmez hale getirilir. Lazer tedavisi en iyi küçük varislerde yararlıdır.

Damar İçi Ablasyon

Bu yöntem ile varis olan damara bir alet konur ve bu alet lazer ve radio dalgası yayarak varisleri ortadan kaldırır. Bu alet ile damar içinde ısı açığa çıkartılır. Bunun sonucunda damar özelliğini kaybedip bir skar dokusu oluşur.

 

DAMARI ÇIKARMA

Bu yöntem özellikle ciddi şikayetlere neden olan büyük ve uzun varis damarlarında,  uzun dönem tedavide damarın cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bir kere damar çıkarıldığında şikayetler belirgin azalır. Yapılan işlemle çıkarılan damara rağmen kan akımında bir bozulma olmaz.

 

ÖNERİLER

Ayaklarınızı günde iki defa yarım saat kadar kalp seviyesinin üzerinde tutarsanız ayakta şişme azalacaktır.

Varis şikayetlerinin kontrol edilmesinde eksersiz önemlidir. Kaslardaki aktivite ile damara bası yapılarak kanın kalbe doğru gitmesi sağlanır. Özellikle yüzme elastik çorak görevi görerek aynı etkiye sahiptir.

Kilo vermek bacaklarda ki varis etkini azaltıp şikayetleri azaltır.

Geniş elbiseler giyinmek önemlidir. Dar elbiseler varisleri kötüleştirir.

Düşük topuklu ayakkabılar kasları kuvvetlendirerek kan kaçışını azaltabilir.

Özellikle ayakta şişmesi olan varisli kişilerde ayağın nemli tutulması ve ayak bakımı ile kaşınmanın önlenmesi önemlidir. Kaşıntılar deride enfeksiyonlara neden olur. Lanolin veya el kremleri ile derinin bakımı yardımcı olabilir.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)