Sigarayı Bırakmanın 8 Yolu

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 308 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Sigarayı içmeyi tamamen bırakmanızı öneririz çünkü sağlığını açısından en iyisi budur. Canınız sigara istediğinde ortaya çıkan zorlayıcı semptomlarla baş edebilmeniz için bazı yöntemler var.

1. Fiziksel aktivite

Her gün kendinizi çok zorlamadan, makul ölçülerde spor yapmak sigara içme isteğini ve sinirlilik, asabiyet gibi belirtileri azaltır.

2. Nikotin bandı

Sigarayı bırakamayan bir çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Uygun ilaçlarla birlikte kullanıldığında sigaraya bırakma konusunda daha da etkili olabiliyor. Hem nikotin bandını hem de yanında alınabilecek uygun ilaçları kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

 3. Akapunktur

Halen üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bir yöntem olsa da, akapunktur sinirleri, akciğeri ve solunum yollarını etkileyerek sigara içme isteğini azaltır.

4. Hipnoterapi

Hipnoterapi, sigara içmeyi sağlıksızlık, kuruluk gibi kötü hislerle bağdaştırarak kişiyi sigaradan soğutuyor.

5. Magnezyum

Magnezyum, dopamin salgılamakla sorumlu olan NMDA alıcılarını uyararak tütün bağımlılığını azaltmaya yardımcı olur.

Rahatlamaya neden olan sinir ileticisi GABA’yı geliştirerek nikotinin NMDA alıcıları üzerindeki etkisini azaltır. İngiliz tuzu (Epsom) banyosu veya doğal rahatlatıcı tozlarla yapılan banyolar magnezyumu en hızlı ve kolay alma şeklidir.

6. Koku alma egzersizi

 Yapılan bir çalışmada, REM uykusunu geçtikten sonraki 2.derece uykuda bir grup insana sigara, bozuk yumurta ve balık gibi şeyler koklatılıyor. Sonuçta bu kişilerin haftanın geri kalanında daha az sigara içtiği görülüyor.

7. Misket limonu

Ne zaman canınız sigara isterse bir iki dilim misket limonu yiyin. Misket limonu süper bir C vitamini ve antioksidan deposudur.

Misket limonu 2-4 mg’lik nikotin sakızının yerini tutabilir ama sigara içme isteğini aynı derecede azaltamayabilir.

8. Dikkat etmek

Zor bir süreci atlatmak için sürekli pratik yapmak, bazı şeyleri yapmaya ya da dikkat etmek etkili bir yöntemdir ve sigarayı bırakma sürecinde de yardımcı olur.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)