Kasık Fıtığı

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 300 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

 

Karın bölgesindeki fıtıkların % 75 ini oluşturur. Erkeklerde kadınlardan daha sık rastlanır. Sağ kasıkta daha sık görülür. Fıtığın boğulması ciddi bir durumdur ve hemen ameliyat gerektirir.

Fıtıklarda en sık bulgu kasıkta şişliktir; bunun yanında ağrı, belirsiz bir rahatsızlık hissi, kasık bölgesinde uyuşukluk ve hissizlik bulguları da görülebilir. Kasık muayenesi yatarak ve ayakta iken hasta öksürtülerek tekrarlanır; fıtığın ele gelmediği durumlarda yüzeysel ultrasonografi yardımcı olabilir.

Fıtığın tedavisi cerrahi iledir. Fıtık bağı kullanımı; testislerde atrofi, sinir hasarı ve fıtık boğulmalarına neden olduğundan dolayı önerilmemektedir.

Fıtık onarımları karın duvarı önünden ve karın duvarı arkasından yapılan girişimler olarak ikiye ayrılırlar.

Karın duvarı önünden yapılan girişimler de; dikişli onarımlar ve sentetik yama (greft) ile onarımlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fıtık onarımlarında ki temel ilke gerilimsiz bir onarım yapabilmektir. Bu nedenle cerrahların çoğunluğu sentetik yama ile onarımı benimsemektedirler. Ancak uygun hastalarda, çok düşük nüks oranları olan; anatomik ve Shouldice onarımı denilen; dikişli onarımların da uygulanabilir. Sentetik yamanın (greft) da kendisine has komplikasyonlarının olduğu unutulmamalıdır.

Karın duvarı arkasından yapılan girişimler de ikiye ayrılırlar; bunlar, açık cerrahi girişimler ve laparoskopik girişimlerdir. Hem açık hem de laparoskopik cerrahide sentetik yamalar kullanılmaktadır. Cerrahların karın duvarı arkasından girişimler için savundukları nokta; bir barajın iç kısmına destek yapmanın dıştan yapılan destekten daha sağlam olacağı prensibidir.

Laparoskopinin iyi yönleri; daha hızlı iyileşme, daha az ağrı, anatominin ve fıtık defektlerinin daha iyi görülebilmesi, enfeksiyon oranlarının daha az olması olarak vurgulanmaktadır. Laparoskopinin olumsuz yönleri ise;  teknik zorluk, yüksek maliyet olarak vurgulanmaktadır.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 462 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)