Kan Basıncını Yükselten 6 Madde

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 483 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Egzersiz gibi hayatınıza yeni şeyler katan faktörler aynı zamanda kan basıncını da kontrol etmektedir. Fakat bunlardan uzaklaşmak kan basıncını attırır  anlamına gelmemektedir. Sağlıklı kan basıncı seviyeleri demek kalp krizi veya felç geçirme riskinin düşük olması demektir.

Şayet  bir tansiyon hastası iseniz ve  daha sağlıklı olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız 6 maddede özetlediğimiz tansiyonunuzu yükseltecek şeylerden uzak durmalısınız.

 Tuz

Genel olarak tavsiye edilen tuz miktarı günlük 1.5 mg’ı geçmemelidir. Bu seviyelerde kan basıncı düşük seviyede olup, kalp krizi ve felç riski düşmektedir. Türk insanının günlük tüketmiş olduğu günlük 16 gr’lık tuz miktarı göz önüne alındığında maksimum 2.4 mg tuz bile kan basıncını ve kalp sağlığını düzeltir.

Dekonjestanlar

Hipertansiyonu olan kişilerin kan basıncını yükselttiklerinden dolayı dekonjestanlardan uzak durması gerekir. Soğuk algınlığı ve grip için olan ilaçlarda dekonjestanlar  mevcuttur. Bu grup ilaçların prospektüsleri okunmalıdır. Kan basıncına yönelik etkilerinin varlığı hususunda dikkatli olunmalıdır.

Alkol

Fazla miktarda tüketilen alkol kan basıncını yükseltir. Alkol kullanıyorsanız miktarını azaltmalısınız. Kendi başınıza alkolü azaltma  hususunda başarılı olamıyorsanız, profesyonellerden yardım istemelisiniz.  Genel görüş; şayet düzenli alkol alıyorsanız, erkekler için günde 2 defa , kadınlar için bir defayı geçmemektir.

Saunalar

Hipertansiyonlu kişilerde çok soğuk ve çok sıcak sular tehlikelidir. Bu durum kan basıncını artırır.

Şişmanlama

Kiloyu korumanın sağlığa yararlı etkileri vardır. Yavaş yavaş kilo alan kişiler kiloları  sabit olana kadar, fiziksel aktiviteleerini arttırmalıdır (haftada 300 dakika orta yoğunluklu eksersiz) ve  kalori alımını azaltmalıdır. Şayet aşırı kilolu iseniz 5-10 kilo kadar kilo vermek kan  basıncınızı düşürebilir.

Hareketsizlik

Yeni bir çalışma göstermiştir ki, tip2 diabet hastalarında birkaç dakikalık bir aktivite bile kan basıncını düşürebilmektedir. 8 saatte bir 3 dakikalık yürüyüşler kan basıncını 10 mmhg düşürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)