Horlama ve Tedavisi

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 357 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

HORLAMA

Uyku sırasında , hava yollarındaki darlık nedeniyle ortaya çıkan sesli ve gürültülü nefes almaya horlama denir.  Erişkinlerde, sürekli ( her uykuda ) olmayan zaman zaman horlama oranı % 40 civarındadır. Yatmaya yakın ağır yemek yenmesi, alkol ve sigaranın fazlaca tüketilmesi, aşırı yorgunluk ve yatış pozisyonu bu zaman zaman horlamanın sebepleri arasındadır. Yani bu durumlarda herkes horlayabilir, ancak horlama sürekli varsa, hatta uykuda nefes durmasına kadar gidiyorsa, o zaman tıbbi olarak değerlendirilmelidir.

Uyku sırasında boğaz bölgesindeki kasların gevşemesi ile hava geçiş alanı daralmakta ve geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturarak horlamaya neden olmaktadır. Kilolu insanlarda yağlı boyun dokusu, çocuklarda ise bademcikleri ve geniz etinin büyük olması en sık rastlanan horlama nedenlerindendir. Burun tıkanıklığı olan kişiler havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda büzüşebilen dokuları hava yoluna doğru çekerek horlamaya yol açabilir. Küçük dilin uzun ve sarkık, yumuşak damak denen küçük dilin etrafındaki kısmın sarkık olması  hava yolunu daraltarak horlamaya neden olur.

HORLAMA HASTALIK MIDIR?

Solunum durmalarının veya kesilmelerinin eşlik etmediği horlamaya basit horlama diyoruz.Basit horlama tam bir hastalık olarak düşünülmese de, uyku kalitesini bozar ve uyku partnerine verilen rahatsızlık sebebiyle özellikle evli eşler arasında huzursuzluğa yol açabilir.  Basit horlaması olan kişiler, çoğunlukla yakınlarının ısrarı dolayısıyla hekime başvururlar. Uykuda nefes durması varsa, ki bunu horlamanın ilerlemiş hali olarak kabul edebiliriz, bu tıbbi olarak bir hastalıktır, kalp ve akciğer problemleri ortaya çıkartabilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

HORLAMA İÇİN TEDAVİDE NELER YAPILABİLİR ?

Horlama tedavi edilebilir. Alınacak bazı tedbirlerle basit horlamada iyileşmeler sağlanabilir. İdeal vücut kilosuna ulaşılmaya çalışılmalı, iyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.  Uykudan 2-3 saat önce alkol almaktan sakınmalı. Uykudan 4 saat önce ağır yemekten sakınmalı. Aşırı yorgunluktan sakınmalı. Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. Bu önlemler basit horlamada işe yarayabilir. Horlamada ilaç ile tedavi seçenekleri çok kısıtlıdır. Tedavi genellikle ( özellikle de uykuda nefes durması – apne varsa…) cerrahi veya yardımcı cihazlar kullanılarak yapılır.

 

APNE UYKUDA NEFESİN DURMASIDIR. UYKUDA NEFESİN EN AZ 10 SANİYE KESİLMESİ VE SAATTE 5 VEYA DAHA FAZLA APNE GÖRÜLMESİNE “UYKU APNESİ HASTALIĞI” DENİR. VE BU DA ÇOK ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARTABİLİR ;

– KALP PROBLEMLERİ ; KALP ATIŞLARINDA DÜZENSİZLİK, YÜKSEK TANSİYON VE HATTA KALP KRİZİ

– FELÇ

– UYKUDA ANİ ÖLÜM

– UYKUDA AŞIRI TERLEMELER

– TRAFİK KAZA RİSKİNİN ARTMASI

– DEPRESYON

 

TANI NASIL KONULUR ? :

UYKU APNESİNDE TANI İÇİN, AYRINTILI BİR FİZİK MUAYENEDEN SONRA,  “UYKU TESTİ” ÇOK FAYDALIDIR. BİR GECE BİR UYKU MERKEZİNDE KALINARAK YAPILAN BU TEST,TEDAVİDE NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİMİZE DAİR ÖNEMLİ İP UÇLARI VERİR.

 

APNENİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR ? :

MUAYENE VE UYKU TESTİ SONUÇLARINA GÖRE DEĞİŞEN TEDAVİ PROTOKOLLERİ İLE GÜNÜMÜZDE UYKU APNESİNİN TEDAVİSİ KESİN OLARAK MÜMKÜNDÜR. BAZEN SADECE KİLO VERMEK YETEBİLİR. CERRAHİ MÜDAHELELER APNENİN TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ YER TUTAR. AYRICA UYKUDA KULLANILACAK POZİTİF HAVA BASINCI SAĞLAYAN ALETLER DE TEDAVİNİN ALTERNATİFLERİNDEN BİRİDİR.

UYKU APNESİ, HEPİMİZİN TEBESSÜMLE ANLATTIĞI HORLAMA ALIŞKANLIĞININ ÖTESİNDE BİR HASTALIKTIR VE ASLINDA DÜZENLİ HORLAMA ALIŞKANLIĞI OLAN HERKESİN KONTROL ETİRMESİ GEREKEN BİR PATOLOJİDİR. BU KONTROL İÇİNSE İLK YAPILMASI GEREKEN BİR KULAK-BURUN-BOĞAZ HEKİMİ İLE GÖRÜŞMEKTİR.

 

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)