Böbrek Hastalığının 8 İşareti

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 313 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce
Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çoğu yetişkin, kronik böbrek hastası olduğunun farkına varmadan yaşamına devam ediyor. Kronik böbrek hastalığının çeşitli fiziksel belirtileri olmakla birlikte, kişiler çoğu zaman bu belirtileri farklı durumlara yorarlar.
Ayrıca kronik böbrek hastalığı olanlar, hastalığın belirtilerini ancak son evrelere doğru, böbrek işlevleri azalmaya başladığında veya idrarda yüksek miktarda protein görüldüğünde fark etmeye eğilimlidirler. Bu nedenledir ki, hastaların sadece yüzde 10’u kronik böbrek hastası olduklarının bilincindedirler.
Hastalığın kesin teşhisi ancak tıbbi tetkiklerle konulabilirse de, kişide böbrek hastalığını düşündürecek 8 temel işaretten bahsetmek mümkündür.
İdrarda değişimler İdrar alışkanlıklarındaki ve idrar kompozisyonundaki değişimler böbrek yetmezliğinin erken belirtileridir. Böbreklerin idrar ürettiği göz önüne alınırsa, idrarda belirgin değişimler yaşamak yaygın bir deneyimdir. Örneğin, böbrek yetmezliği gece daha sık tuvalete çıkmanıza neden olabilir ya da gün boyunca sürekli tuvalete gitmenize neden olabilir. Böbrek yetmezliği çektiğinizde, idrar normalden daha yeşil görülebilir, ya da neredeyse turuncu olur. Ayrıca, idrarın kokusu da normalden daha güçlü ve kötü olur
Ödem veya şişme Su tutulumu veya ödem, böbrek yetmezliğinin sonucu olabilir. Bunun sebebi vücudun enflamatuar tepkilerinde dengesizlik olması ve dokularda aşırı sıvı tutulmasıdır. Şişme vücudun şu bölgelerinde oluşabilir: Ayaklar. Bacaklar. Ayak bilekleri. Yüz. Eller. Karın bölgesi.
Çok Kaşınmak Böbrekler, kanımızdaki atıkların atılmasından sorumludur. Bu yüzden başarısız oldukları her zaman, kanımıza atıklar birikir ve aşırı kaçınmanıza neden olur.
Bel bölgesinde rahatsızlık hissi Bel ağrısı veya vücudun bir tarafında hissedilen ağrı böbrek hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Bu belirtileri yaygın kas ağrısıyla karıştırmak mümkündür, ama yine de bu belirtilere dikkat etmelisiniz çünkü bu ağrı polikistik böbrek hastalığı, böbrek taşları veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.
Kuru cilt Böbrek yetmezliği ilerledikçe, vücut su kaybeder ve sıvıları düzgün kullanma kabiliyetini yitirir. Bu yüzden, cildimiz doğal nemini kaybeder ve zamanla daha da kuru hale gelir.
Baş dönmesi Böbrek yetmezliği ve böbrek enfeksiyonu geçiren hastaların bazıları kansızlık, yani anemi geliştirebilir. Bu, olabildiğince çabuk şekilde kontrol edilmelidir. Eğer ısrarcı bir baş dönmesi, bayılma hissi ve halsizlik yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmanız önemlidir.
Genelde iyi yiyen bir kişi, birden iştahını kaybettiyse, bu kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böbrek problemleri iştah kaybının tek nedeni olmasa da, bu olasılık göz önünde bulundurulmalıdır. İlginç olan ise, bazı durumlarda böbrek yetmezliği hıçkırığa neden olur ve sonuç olarak tok hissetmemize yol açar.
El ve Ayak Terlemesi Bu belirti, böbreklerin fazla sıvıyı atmada başarısız olması sonucudur. Sonuç olarak sıvı birikir ve bacaklarda, ayak bileklerinde, ayaklarda, yüzde ve ellerde terlemeye neden olur. Ödem de oluşabilir… Sağlıklı günler.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)