"

Terlemeyi Azaltacak 9 Öneri

Bu konu tarafından 4 sene önce açıldı, 1090 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
ACEMİ
Üyelik Zamanı: 52 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı:
4 sene önce

Yazın en sıcak günlerinde terlemeyi azaltacak öneriler :

 

Pamuklu Kumaşları Tercih Edin

Yaz günlerinde açık renk kıyafetler tercih etmeniz, güneşin etkisini azaltacak etkenlerin başında gelir. Kıyafet tercihlerinizde terinizi alabilecek pamuklu kumaşları tercih edin. Vücudunuzu saran kıyafetlerden ve sentetik oranı yüksek giysilerden özellikle kaçının.

 

 

Doktorunuza Başvurun

Aşırı terleme; stres, hipertiroid, diyabet, obezite ve pek çok farklı sağlık sorununun habercisi olabilir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da normalden fazla terlemeye yol açmaktadır. Bu nedenle aşırı terleme sorununa karşı reçetesiz kremler ve bitki kürleri için çözüm aramaya başlamadan önce bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmeniz için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

 

 

Ağır Gıdaları Tüketmekten Kaçının

Yazın tüketilen çok yağlı gıdalar terlemeyi artırmaktadır. Fast food ve ağır gıdaların tüketiminin terlemeyi arttığını unutmayın ve gün içinde daha rahat hareket edebilmek için ağır gıdaları tüketmekten kaçının.

 

 

Evinizi veya Ofisinizi Havalandırın

Evinizi ve ofisinizi havalandırmak ve hava sirkülasyonunu sağlamak bir nebze de olsa terlemenizi azaltacaktır. Evinizi ve ofisinizi gün içerisinde sık sık havalandırın.

 

 

Aşırı Hareketlerden Kaçının

İşiniz gereği sürekli dışarıda ve güneşin altında bulunmanız gerekiyorsa, uygun zamanlarda ara vererek dinlenmeye çalışın ve aşırı hareketlerden kaçının.

 

 

Asitsiz ve Kafeinsiz İçecekler Tüketin

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının karşılanması için, su, soda, ayran, çay gibi şekersiz ve asitsiz, kafeinsiz içecekleri tüketmeye özen gösterin.

 

 

Bolca Sıvı Alın

Susuzluk hissiniz olmasa bile, gün içinde en az 2-2.5 litre sıvı almaya çalışın.

 

 

Sıcak Banyo Yapmaktan Kaçının

Sıcak banyo vücut ısısını yükseltmekte ve çok fazla terlemeye neden olmaktadır. Vücut ısısını dengede tutmak için ılık veya mümkün ise soğuk su ile banyo yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sizi serin tutacaktır.

 

 

Baharatlı Yemeklerden Kaçının

Baharatlı yemeklerin çok fazla terlemeye neden olduğu bilinen bir gerçek. Yaz boyunca baharatlı yemeklere hayır deyin ve daha az baharatlı yemekleri tercih edin.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 361 Kayıtlı Üye
  • 453 Konu
  • 5 Cevap
  • Son Üye Louiseadvof
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (2)
  • MODERATÖR (10)