Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır ?

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 410 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

 

Enfeksiyonlardan korunmak ve sağlıklı kalmak için el hijyeni çok önemlidir.Dezenfektanlar etkili bir temizlik için kullanılan kimyasal çözümler denince akla ilk gelen seçeneklerdendir. Piyasadaki dezenfektanlar için amaç olabildiğince fazla mikrobun öldürülmesi olduğu için kimyasal içeriklerini buna göre belirlerler. Ancak tüm fabrikasyon temizlik ürünlerinde olduğu gibi dezenfektanlar da insan sağlığı açısından tehlikeli olan uçucu kimyasallar içerir.Bunların yerine doğaya dost dezenfektanlar kullanmak doğru olanı.

İşte size ve doğaya zarar vermeyecek bir dezenfektan. Bütün malzemeleri bir aktarda bulup evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Malzemeler 


2 litre kaynatılmış sıcak su

Yarım çay bardağı Boraks

Bir tatlı kaşığı kekik veya biberiye yağı

Bir çay kaşığı limon yağınızın olması yeterli

 

İşleme başlamadan önce maske takın ve kaynamış suyu ocaktan alıp cam kaba dökün.İçine boraks ilave ederek çözünene kadar karıştırın.Ardından da yağlarınızı karıştırın.Yapacağınız sadece bu.Sonrasında tüm mekanınızın dezenfektesi için kullanabilirsiniz.Boraks’ı bilmeyenler için açıklayalım.Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan, suda ve sıcakta çözünen , yoğunlaşmış borik asitten türeyen sodyum tuzudur.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 457 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)