Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 371 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu, Ramazan ayı içerisinde birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Oruç ibadetlerinin bozulmasını istemeyen vatandaşlar, oruçluyen diş fırçalanır mı sorusuna cevap aradı. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinde yer alan bilgilere göre diş fırçalamak orucu bozar mı? İşte, merak edilen detaylar

ORUÇLUYKEN DİŞ FIRÇALANIR MI?

Ramazan ayı başlamasıyla birlikte ağız ve diş sağlığı da gündeme gelen önemli konular arasındaki yerini aldı. Konu dini boyutu ve ağız ve diş sağlığı uzmanların görüşleri açısından değerlendirildiğinde farklı görüşler ortaya çıkıyor. Kimi ağız ve diş sağlığı uzmanları oruç sırasında dişlerin fırçalanmamasının diş çürüklerine yol açabileceği uyarısında bulunurken; kimi uzmanlar da iftar ve sahur sonrası fırçalamanın ağız ve diş temizliği azısından yeterli olacağı görüşünde.

Orucu bozan durumlara ilişkin resmi sayfası üzerinden bilgilendirme yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 462 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)