"

Yumurtalık Kistleri ve Tümörleri

Bu konu tarafından 4 sene önce açıldı, 1406 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
ACEMİ
Üyelik Zamanı: 52 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı:
4 sene önce

 

Yumurtalık Kistleri ve Tümörleri

Yumurtalıktaki kitleleri öncelikle iki kısımda incelemeliyiz.Birinci ve en sık grup yumurtalığın iyi huylu kistleri ve tümörleri, ikincisi de yumurtalık kanseridir.Yumurtalıktaki kitlelerde en sık başvuru nedenleri:

-Kasık ağrısı

-Karında şişkinlik

-Ele gelen kitle

-Basıya bağlı şikayetler (mide-barsak şikayetleri ve idrar yolu şikayetleri)

 

Çoğunlukla yumurtalık tümörleri, şikayet olmaksızın rutin takiplerde saptanmaktadır.Klinik bulguları  ileri hacimlere ulaştığında vermektedir.Bu nedenle rutin kontroller önemlidir.

 

 

İyi Huylu Yumurtalık Kist ve Tümörleri

1.Basit Kist (Folikül Kist) : Yumurtalığın normal döngüsünde, her ay bir yumurta 22-25 mm civarı büyüklüğe ulaşır ve sonrası yumurtlama olur.Yumurtlama olmaması yani yumurtanın çatlamaması durumunda folikül kisti oluşur.Bu kistler kendiliğinden adet döngüsü ile kaybolur.

2. Endometrioma (Çikolata ) Kisti : Bu kistler kronik yani uzun süreli ve çok sayıdadır.Adet döngüsü ile gerilemezler. Endometriozis dediğimiz rahim ve karın boşluğunu da etkileyen bir hastalığın parçasıdırlar.Kronik karın ağrısı, infertilite (kısırlık), dismenore ( adet ağrısının şiddetli olması ) , ilişki sırasında şiddetli ağrı şikayetleri ile başvurulur.Tedavide öncelikle progesteron tedavisi yapılmaktadır.Kistlerin, kontrol edilemediği ve şikayetlerin hormonal tedaviye rağmen devam ettiği durumlarda  tüpleri açmaya yönelik laparoskopik cerrahi yapılır.Tekrarlama riski nedeni ile laparoskopi, hormonal tedavi ile kombine edilir.

3.Dermoid Kist: Embriyolojik kökenli kistlerdir.Kistin içerisinde vücudun diğer bölgelerine ait yapılar mevcuttur.En sık saç, kıl , diş benzeri yapılar içerir.Ultrason tanısı kolaydır.Büyüme veya küçülme sıklıkla izlenmez.Kesin tanı laparoskopi ile kistin çıkarılıp, patolojiye gönderilmesi ile konur.

4. Teka Lutein Kistleri: Genellikle yumurtalıkları uyarıcı tüp bebek tedavileri sonucu oluşur.Takip gerektirirler.

 

 

Yumurtalık Kistlerinde Takip Nasıl Yapılır?

Ön tanıda ultrason, doppler indexleri , tümör markerleri ile değerlendirilen kistler, acil bir kanser durumu izlemiyorsa 6  hafta sonrasında değerlendirilir.Büyüme izlenmesi veya diğer kanser taramalarında risk arz etmesi durumunda patolojik inceleme için cerrahi girişim planlanır.Altıncı haftada boyutta ilerleme yoksa ve tümör markerleri negatif ise 12. hafta beklenir.Kistin aynı boyutta devam etmesi durumunda laparoskopik cerrahi ile patolojik örnek alınır. Malignite (kanser) tanısı alan durumlarda ileri örnekleme, evreleme ve sonrası tedavi planlanır.

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 361 Kayıtlı Üye
  • 453 Konu
  • 5 Cevap
  • Son Üye Louiseadvof
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (2)
  • MODERATÖR (10)