SAÇ TEMİZLİĞİ İÇİN KARBONAT

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 307 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Karbonat kullanmak saçınızı temizlemek için kolay bir yöntemdir. Üstelik çoğu kişi  şampuanlardan karbonata geçtiğinde saçının ne kadar daha iyi göründüğünü fark eder. Çoğu şampuanda bulunan zararlı kimyasallara maruz kalmaktan kurtulmak da bir başka çekici faktördür.

Şampuanlarda bulunan en zararlı kimyasallar şunlardır:

Sodyum Lauryl Sülfat

Sodyum Lauryl Eter Sülfat

DEA / Dietanolamin

Parabenler

Kokular

Şampuanda bulunan kokular 4000 ayrı kimyasalın varlığını belirtiyor olabilir. Bu maddeleri içermeyen çok sayıda doğal şampuan markası da mevcuttur. Fakat en ekonomiği olan karbonat ve sirkeyle saç bakımı sönük veya kuru saçlardan şikayet edenler için en iyi tercih olabilir. Bu yöntemde saçlar karbonatla yıkanır ve sirkeyle durulanır.

Şampuanlar saç derisinin doğal yağlarını götürdüğü için, saç derisinin yağ üretimi bunu dengeleyerek artar. Bu sebeple şampuan kullanmayı bırakırsanız saç deriniz uyum sağlayana kadar normalden fazla yağlanma görebilirsiniz. Fakat bir süre sonra yağlanma normale dönecektir. Karbonat ve sirke yöntemi ucuzdur, basittir ve kimyasal içermez.

Karbonat

1 birim karbonatı 3 birim suyla karıştırın. Omuz boyundaki saçlar için 2 – 3 çorba kaşığı karbonat ile 3 katı su yeterli olmaktadır. Daha uzun saç için miktarı artırabilirsiniz. Karışımı sıkılabilen küçük bir şişeye koyun.

Karbonat ve suyu ıslak veya kuru saça köklerinden başlayarak uygulayın ve uçlarına doğru ilerleyin. 1 ila 3 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Sirke

1 birim beyaz sirkeyi veya elma şırası sirkesini, 4 birim suyla karıştırın. Sirke kokusunu azaltmak için lavanta, karabiber ve  biberiye esansiyel yağlarını da sirke karışımına ekleyebilirsiniz. Bu karışımdan bolca hazırlayıp banyoda sıkılabilir bir şişede saklayabilirsiniz.

Kafanızı arkaya yatırın ve gözlerinize gelmeyecek şekilde karışımı saçınıza uygulayın.Karışımın gözünüze gelmemesine dikkat edin. Birkaç saniye sonra soğuk suyla durulayın. Soğuk su sayesinde nem saçta kalır ve saç daha yumuşak ve parlak olur. Düz saçlı kişilerde dalgalanmayı ve elektriklenmeyi de önleyecektir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 118 Kayıtlı Üye
  • 441 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye zeliha
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)