Saç Kırıklarına Doğal Çözümler

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 306 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Her kadın sağlıklı ve kolay uzayan saçlara sahip olmak ister.Fakat bu çoğu kez mümkün olmamaktadır.Yaşayan her şeyin olduğu gibi saçlarımızın da bir ömrü vardır.Saç telleri zamanla yıpranır, kopar ve dökülmeler başlar.Bunların arasından en çok muzdarip olunan şey saç kırıklarıdır.Ne kadar özen gösterirsek gösterelim çevresel faktörler, hava kirliliği ,sağlıksız beslenme,yanlış saç bakım ürünleri ve ısıyla çalışan şekillendirme cihazları saç uçlarının kırılmasına neden olmaktadır.Meydana gelen saç kırıkları saçlarınızın hem uzamasını yavaşlatır hem de bakımsız gösterir.Ne yazık ki saç kırıklarını tedavi eden bir formül yoktur.Eğer ki saç kırıklarınız olduğundan fazla ise tek çare kestirmektir.Önemli olan saç kırılmadan bakım yapmak ve bu şekilde kırılmasını engellemektir.Size vereceğim bakım kürlerini evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.Böylelikle saç kırılmasını engelleyerek sağlıklı bir şekilde saçlarınızı uzatabilirsiniz.İşte o bakım kürleri;

 

Yumurtalı Bakım Maskesi:

Saçlarda oluşan kuruluk hissini yenmek için ve kırıkları azaltmak için en etkili yöntemlerden biri de yumurta kullanmaktadır. Aynı zamanda saçları nemlendirir, vitamin ve mineral açısından zengin olduğundan saç köklerini ve saç derisini güçlendirir. Bunun için aşağıdaki malzemeler temin edilir:

1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya badem yağı

1 tatlı kaşığı bal

İki yumurta sarısı

Zeytinyağı veya badem yağı, bal ve yumurta karıştırılır. Karışım saça maske gibi uygulanır. Karışım saçta aşağı yukarı 30 ile 45 dakika arasında bekletilir. Ardından saçlar yıkanır. Alternatif olarak yumurta yerine muz püresi ve portakal suyu da kullanılabilir.

 

Ballı Maske:

Saç kırıklarını onaran bu maske için şağıdaki malzemeler hazırlanır ve birbirine karıştırılır:

4 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 adet yumurta sarısı

1 tatlı kaşığı balı

Malzemeler bir kap içinde iyice karıştırıldıktan sonra, saçlar tutam tutam ayrılır ve kırık bölgelerle karışım sürülür. Maske tüm saça uygulandıktan sonra, saçlar bir bone veya streç film yardımıyla sarılır. 45 dakika kadar beklenir. Ardından şampuanla yıkanır ve su ile arıtılır. Bu kür, haftada 1 kez uygulanabilir.

 

Zeytinyağlı Maske

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı badem yağı

2 yemek kaşığı avokado yağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kap içinde, ocakta hafifçe ısıtın ve saç dipleri de dahil olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Daha sonra saçlarınıza bir havlu sararak bu şekilde yatın. Maske en az 6 saat saçınızda kalmalıdır. Sabah kalktığınızda saçlarınızı bol şampuanla yıkayın. Bu karışım, saçlarınızın kendisini yenilemesini hızlandıracak, saçlarınızı yumuşatacak ve hacim sağlayacaktır. Maskeyi haftada 1 kez yineleyin.

 

Argan yağlı Maske 

argan yağı saç bakımı

1 tatlı kaşığı argan yağı,

1 tatlı kaşığı ısırgan otumu tohumu,

2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Hazırlama ve Uygulama: Malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra kuru veya nemli saça masaj yaparak yedirin. Streç film ile sarıp 45-50 dakika bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Karışımı 10 günde 1 kez uygulamanız tavsiye edilir. Bu maskeyle saçlarınızdaki kırılma ve dökülme sorunu azalacak, daha sağlıklı görünüme kavuşacaktır.

 

Badem yağlı Maske

1 tatlı kaşığı badem yağı

1 çorba kaşığı çay ağacı yağı

Yağları birbirine karıştırdıktan sonra karışımı saç uçlarınıza güzelce sürün. Ardından saçlarınızı topuz yaparak 2 saat bekletin. Haftada 2 kez uygulandığında saç kırıklarını giderecektir.

 

Avokadolu Maske:

Saç kırıklarını onaran bu maske için aşağıdaki malzemeler hazırlanır ve birbirine karıştırılır:

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı badem yağı

2 yemek kaşığı avokado yağı

Malzemeler bir kap içinde iyice karıştırıldıktan sonra, ocakta hafif bir ısıda ısıtılır. Ardından, saç dipleri de dahil edilerek tüm saça uygulanır. Daha sonrasında, saçlar bir havluyla sarılarak bekletilir. Bu maske en az 6 saat boyunca saçta beklemelidir. Bu anlamda, eğer gece uyumadan önce uygulanırsa daha mantıklı olacaktır. Sabah uyanıldığında saçlar bol şampuanla yıkanır, ardından da durulanır. Bu karışım, saçların kendini yenilemesini hızlandıracağı gibi saçların kırılmasını engelleyecektir. Aynı zamanda saçların yumuşamasını sağlayarak hacim kazanmasına da yardımcı olacaktır. Maske haftada 1 kez yinelenerek uygulanabilir.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)