Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 381 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Yaz mevsimi ile birlikte saçlarınızın bakımı biraz daha artmaktadır. Güneş ışınları ve hava şartları saçın kök hücreleri için ne kadar etkiliyse saç teli ve saç derisi için de kurumaya meyilli ve kırılmaya aşırı duyarlı bir hal alır. Deniz sonrasında saçların kuruması ve tuz miktarına bağlı olarakta aynı etkileri gösterebilmektedir. Bu yüzden saçın kaybolan nem dengesini yeniden yerine getirmek gerekmektedir. Bu nedenle deniz sonrasında saç bakımı önemlidir. Saçların sertliğini alacak, yumuşatacak bir bakım yapmalısınız.

Saçlarınızı daha sık yıkamalısınız. Bunun nedeni güneşin etkisi ile kuruması, terleme, havuz ve deniz gibi yerlerden alınan kimyasalların saçlı deriye zarar vermesine engel olmaktır. Özellikle deniz ve havuza girildiği zamanlarda saçınızı günde birkaç sefer dahi yıkayabilirsiniz. Saçı fazla yıkamak saçın güzelliğini bozan bir şey değildir. Yaz aylarında sabah veya akşam saçlarınızı iki veya daha fazla yıkayabilirsiniz. Bu yıkamalarda ise her seferinde şampuan kullanmak zorunda değilsiniz. Ama her iki yıkamada şampuan kullanmanızın da saçınızın sağlığı açısından bir sakıncası yoktur.

Yazın saçlarınızı mecbur kalmadıkça saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Güneşin zararlı ışınlarından dolayı yeteri kadar kurudukları için kendi doğal halinde bırakın ve daha fazla kırılıp yıpranmaması için havlu ile kurutmaya özen gösterin.

 

Suya Girmeden Yapılacaklar

Suya girerken bone kullanılmalıdır. Eğer güneşlenecekseniz boneyi çıkarınca saçlarınızı güneş ışınlarından korunmak için şapka takabilirsiniz.

Denize girdikten sonra, öğle saatlerinde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. Güneş saçın protein yapısını bozar. Eğer güneşe maruz kalıyorsanız  saçları güneşten korumak için geliştirilmiş  spreyler kullanabilirsiniz.

Denize ya da havuza girmeden saçları çeşme suyuyla ıslatmak gerekir. Bu işlem saçları suya doyurur. Böylece saçların kimyasalları ve deniz tuzunu daha az emmesini sağlarız.

Saçlar uzunsa toplanmalıdır.

 

ÖNERİLEN MASKELER

 

MASKE 1

Çeyrek fincan elma sirkesi,1 yemek kaşığı şifalı ot.Şifalı ot karışımını saçınızın tipine göre seçmelisiniz.

Genel Saç Bakımı İçin; Biberiye yaprakları, ısırgan dulavratotu kökü, mürver çiçekleri

Kuru Saçlar İçin; Papatya kara kafes otu kökü, ısırgan, mürver çiçekleri

Yağlı saçlar için: Limon kabukları, nane limon otu

Hazırlanışı: Saç tipinize uygun otları seçtikten sonra kaynayan suya atın ve yaklaşık 30 dakika bekleyin.Daha sonra elma sirkesini de kaynayan suya ilave edin ve karıştırın.Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız.Oluşan karışımı da saçlarınıza bitene kadar uygulayın.

 

MASKE 2

1 adet muz,birkaç damla badem yağı

Hazırlanışı: Muz ile badem yağını iyice karıştırınız.Daha sonra saç dersine masaj yaparak uygulayınız.15 dakika bekledikten sonra maden suyu ile birlikte saçınızı durulayın.Ardından şampuanla yıkayınız.

 

MASKE 3

Yarım su bardağı badem yağı 2 yumurta sarısı 10 damla limon

Hazırlanışı:Tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

 

MASKE 4

Hindistancevizi yağı ,misket limonu suyu

Hazırlanışı:Haftada iki kez, misket limonu suyuyla karıştırdığınız hindistancevizi yağını saçlarınıza sürün.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 462 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)