"

Hamilelikte Tırnak Batması

Bu konu Nida Şahin tarafından 3 sene önce açıldı, 1896 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
BİNBAŞI
Üyelik Zamanı: 3 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
3 sene önce

Özellikle hamilelik döneminde ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hamilelik kadın bedeninde çok fazla değişikliğe sebep olduğu için bir çok kadın bu dönemlerde benzer sorunları yaşamaktadır. Bunlardan biri de tırnak batmasıdır.

Kilo artışının tetiklediği tırnak batması kişiye çok fazla ağrı ve acı verebilir. Hamilelik dönemlerinde kişinin kendi tırnaklarını kesmesinin zorlaşması tırnak batmasının ilerlemesine ve ciddi boyut almasına sebep olabilir. Bu dönemlerde ayak bakımlarının bir uzman tarafından yaptırılması tercih edilmelidir.

Tırnak Batmasının Başlıca Nedenleri

-Hatalı Tırnak kesimi

-Kemik yapısı (kalıtsal)

-Hatalı ayakkabı seçimi

-Hamilelik dönemi ani kilo artışı

Günümüzde en çok rastlanan sorunlardan biride tırnak batmasıdır. Ayak yapısına uymayan ayakkabılar, yanlış tırnak kesimi,parmak veya tırnakta direkt oluşan travmalar,mantar enfeksiyonları,şeker-gut gibi bazı hastalıklar,tırnak yatağındaki bozukluklar,gebelik ve ergenlikte hızlı büyüme,tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi,aşırı terleme tırnağın yumuşayarak,tırnak yan duvarına gömülmesi gibi nedenlerden dolayı tırnakta batık görülebilir.

Belirtiler:

1.Evrede tırnağın yan kenarı boyunca ağrı hissedilir.

2.Evrede yan kenarlarda yan kenarlarda kızarıklık görülür.

3.Evrede şişlik artar ve kırmızı kadifemsi bir doku oluşur.

4.Evrede tırnak kıvrımı enfekte olarak sulantılı bir görünüm alır.

Tedavi

Tırnağın batan bölümü temizlenir ve sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli uygulamalar yapılır.

 

Batık bantı uygulaması

Avrupada uzman podiatristler arasında yaygın olarak kullanılan bu   bant sistemi başarısını kanıtlamış bulunmaktadır. Sıkıştırılmış cam ve elyaftan yapılmış yassı ve tırnağın üzerine yüzeyinin tamamı yapıştırılan düz bir yaydır. Tırnağın bantla tamamen birleşmesi sayesinde oluşan basınç kuvveti ile çekme kuvvetleri tırnağın tamamına aktarılarak spesifik , noktasal direnç noktalarının oluşması engellenir.

Bantları tırnak batıklarının neredeyse tüm türlerine cevap verebilir durumdadır. Özellikle kısmi tırnak çekilmeleri, tırnak eti ve tırnak deformasyonları, tırnak dibi siğil vakaları ve iltihaplı batık tırnak vakalarında rahatça kullanılabilir.

Tırnak teli uygulaması

Deforme olmuş yumuşak dokunun içine doğru kıvrılan tırnaklara uygulanan bir sistemdir. Teller , tırnağa form verir ve verilen formda uzamasını sağlar. Tırnak zamanla o formu kabul eder.Tırnak teli acısız ve yaşam tarzınızı kısıtlamadan her türlü aktivitede bulunabileceğiniz bir uygulamadır.

 

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 302 Kayıtlı Üye
  • 450 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye RobertMalia
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)