Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 329 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Güneş yanığı ciltte kızarma ile başlayan bir süreçtir. Eğer 2. derece yanık olmuşsa kabarma ve su toplama evreleri gerçekleşir. Kabaran deri soyulur ve dökülür. Su toplamış güneş yanığı varsa doğrudan doktora gitmeniz daha iyidir. Çünkü su toplayan yanıkların iz bırakma ihtimali söz konusudur.

Güneş yanığı uzun süre korumasız halde güneşte kalma sonucu oluşur. Güneş yanığı oluşma ihtimali kişiden kişiye değişir. Beyaz tenliler bu konuda daha şanssızdır. Bronzlaşmak isterken sık sık güneş yanığıyla karşı karşıya kalırlar. Siyahilerde güneş yanığı olmaz. Ten rengi siyaha yaklaştıkça güneşe karşı hassasiyet azalır. Güneş yanığı her ne kadar çok acılı birkaç gün geçirmemize neden olsa da pek kimsenin de güneş yanığı için doktora gitmediği bir gerçektir. Bu yüzden güneş yanığına karşı evde neler yapılabileceğine de değineceğiz.

 

Evde Yapılacaklar

-Yanık bölgeyi tahriş edici kıyafetler giyilmemelidir ve kesinlikle tekrar güneşe çıkılmamalıdır.

-Açık yara haline gelmiş yanığa hiçbir nemlendirici krem ya da nemlendirme işlevinde hiçbir madde sürmeyin, özellikle de sudan uzak durun. Benzer şekilde fazlaca su toplanması varsa doğrudan doktora gidin.

-Güneş yanığı yara veya su kabarcıkları haline gelmediyse yoğurt sürülebilir. Yoğurt nemli ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Ancak yoğurt deride kuruyacak kadar bekletilmemelidir. Yoğurt alternatif bir yöntemdir. Bir süre sonra temizlenmesi gerektiği için ikinci seçenek olmalıdır. Güneş yanığına sürülecek kremler piyasada mevcuttur.

-Suyla yıkamak cildi kurutur. Yanık ilk etapta suyla yıkanmamalıdır. Tülbente sarılmış buzla soğuk uygulanabilir. Ya da eczanelerden güneş yanığı için bir beze dökülerek uygulanacak ürünler temin edilebilir.

 

-Su tüketimi artırılmalıdır. Cildin nemliliği içeriden de desteklenmiş olur böylece.

-Uyurken de dikkatli olup yanıkların sıyrılmasını önlemek gerekir. Çünkü tahriş edilen güneş yanığı enfeksiyona dönmeye çok meyillidir.

-Su kabarcıkları asla patlatılmamalıdır.

-Elma sirkesi, zeytinyağı ve lavanta yağı yoğurttan sonraki süreçte uygulanabilecek diğer malzemelerdir. Fakat hiçbiri birbirine karıştırılmamalıdır ve ayrı zamanlarda uygulanmalıdır.

-Siyah çay poşetiyle yapılacak bir pansuman da yanma hissini azaltabilir.

-Keselenmek zaten mümkün değil ama çok sakıncalı olduğunu yine de belirtelim. Çünkü keselenmek güneş yanığında tahrişe ve dolayısıyla enfeksiyona neden olur. 1 hafta geçmeden kese yapılmamalıdır.

-Ağrıyı azaltmak için doktor tarafından tavsiye edilen bir ağrı kesici içilebilir. Ancak aspirin içmek güneş yanığı için sakıncalıdır.

-Cildin soyulma evresine yaklaşmasıyla kaşıntı başlar. Ancak kaşımak tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir. Bu kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Kaşıntıyı azaltan bir diğer yöntem ise kortizonlu bir kremi nemlendiriciyle karıştırıp kaşınan bölgelere sürmektir.

 

Cilt Kesin Soyulur Mu?

Güneş yanığından sonra cilt mutlaka soyulur ve ölü deriyi atar. Burada bize düşen cildimizi nemlendirerek ölü derinin kabuklanmasını geciktirmektir. Eğer iyi bakım yapılırsa ölü deri birkaç hafta içinde keselenirken banyoda atılır. Böylece kaşımayla deriye zarar verme ihtimaliniz olmaz ve yamalı bir görünüm de ortaya çıkmamış olur.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)