5 Adımda Ağız Sağlığı

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 316 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Sağlıklı gülümseme her yaşta önemlidir, ağız ve diş sağlığının temellerini öğrenmek için ise hiçbir zaman geç değildir.Günde sadece 5 dakikanızı ağız bakımına ayırın.

Bol bol su tüketin

Su insan vücudunun büyük bir kısmını oluştururken, vücut sisteminde önemli bir yere sahiptir. Sık sık sıvı tüketimi vücudun sistematik döngüsündeki hataları tolere eder. Özellikle ağız içi nem oranını dengeler ve sigara içen kişilerin yaşadığı ağız kuruluğunun neden olduğu ağız kokusunu engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle bol bol su tüketimi, ağız bakımının etkin bir parçasıdır.

 

Gece yatmadan önce diş temizliği

Ağız içinde yer alan bakteriler gece boyunca çoğalarak, ağız ve diş sorunlarına neden olabilecek birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle gece yatmadan önce mutlaka ağız bakımının doğru bir şekilde yapılması, sağlıklı dişlerin korunmasına faydalı olacaktır.

 

Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durun

Asitli ve şekerli gıdaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bu gıdalar dişlerin daha hızlı bir şekilde deforme olmasına neden olmaktadır. Dişin fonksiyonelliğini zayıflatan bu gıdaların mümkün olabildiğince az tüketilmesi ve tüketildikten sonra mutlaka etkin bir ağız bakımının yapılması gerekir.

 

Diş ipi ve sıvı ağız bakım ürünü

Diş sağlığının korunması için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde mutlaka diş ipi ve sıvı ağız bakım ürünü kullanmanız gerekir. Aksi halde ağız içinde yer alan bakteriler çoğalarak, diş sağlığını tehdit eden hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağız bakımı için doğru temizlik adımlarının yerine getirilmesi, bakteri plaklarının oluşumunu engelleyecektir.

Doğru ağız bakımı

Günde yalnızca 5 dakikanızı ağız bakımına ayırmanız, diş sağlığınızın korunması için oldukça önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi ve bakteri plaklarını yok etmek için sıvı ağız bakım ürünü ile gargara yapmanız, ileride oluşabilecek diş hastalıklarına karşı önlem niteliğinde olacaktır. Ayrıca bu bakımı günde en az 2 defa tekrar etmeniz gerekir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)