Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 562 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Doğumdan sonra adet düzensizliği, lohusalıktan sonra düzenli adet görülmemesi halinde doğum sonrası adet düzensizliği olmuştur. Bunun sebebi emzirmenin devam etmesi, emzirme sıklığı ya da süresi gibi değişik etkenlerdir. Doğumdan sonra adet kanamasının başlaması emzirmeyle alakalıdır. Doğum yapan ve emziren annelerde adet kanaması geç başlarken, emzirmeyen kadınlarda daha erken başlamaktadır. Doğum sonrası Loşia adı verilen doğum kanamaları, adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Bu kanamaların miktarı adet kanamasından daha fazla olur. Bu genellikle 6 hafta kadar sürer. İlk günlerde kırmızı renkte, daha sonraları pembe, kahverengi, sarımsı renklerde gelebilir. Loşia kanamalarından sonra emzirme sürüyorsa, adet kanamaları da gecikir. Emzirme nedeniyle salınan hormonlar adet kanamasını geciktirmektedir.

Adet kanamaları genellikle doğumdan sonraki 8-16 haftalarda başlar. Bu süreçte emzirmenin devam etmesi halinde adetlerde düzensizlik görülebilir. Bu durumda telaş yapılmamalıdır. Zaman içinde adetler belli bir düzene girecektir. Emzirmeyen kadınlarda 4-8 haftada adet kanamaları başlar. Kadınlar asla emzirmeyi bir doğum kontrol yöntemi olarak görmemelidir. Bu süreçte adet düzensizliği yaşansa da, annenin doğum kontrol yöntemi kullanması gerekir. Çünkü bu süreçte cinsel ilişki başladığında, yeniden hamile kalabilir. Tercih edilecek doğum kontrol yönteminin doktora danışılarak seçilmesi önemlidir. Çünkü doğum kontrol hapları kullanılırsa, anne sütünü azaltma ihtimali olabilir, üç aylık iğneler kullanılırsa adet düzensizliği yaşanabilir. Çünkü bu iğneler az miktarda progesteron hormonu içermektedir. Bu yüzden en zararsız olan spiral tercih edilmelidir. Bunlar doğum sonrasında takılabilir. Gebelik döneminde adet zamanlarındaki sorunlar yaşanmadığından, kadınlar için iyi bir süreçtir

Doğumdan sonra ilk adet genel olarak ne zaman görülür?

Doğum sonrası regl kanamasının başlama zamanı, emzirmeyle ilişkilidir. Doğum yapmış ve emziren annelerde daha geç, emzirmeyenlerde ise daha kısa süre sonra adet kanamaları başlamaktadır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken hususlar; doğumundan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmamaktır. “Loşia” olarak bilinen bu kanama, normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve altı hafta devam edebilir. Lohusalığın ilk günlerinde, kırmızı rekte olan bu akıntı, daha sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve daha sonra sarımsı beyaz renge döner. Loşia sona erdikten sonra emzirmeye devam ediliyorsa adet kanamasının başlama süresi daha geç olabilir. Bunun nedeni emzirme nedeniyle salgılanan hormonlardı

Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ama biraz önce de belirttiğim gibi  kanama emzirmeye devam ediliyorsa büyük oranda gecikir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması veya başlar ise de  düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız, zamanla kanamalarınız düzene girecektir. Bazen 18 aya kadar başlamayabilir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar.

Bu dönemdeki adet düzensizliği birçok değişkene bağlı olabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi….

Doğum sonrası adet düzensizliği emzirme dışı etkenlerden olur mu?

Doğu sonrasında adet düzensizliklerinin en önemli sebebi emzirmektir. Ancak kadında meydana gelen hormon dengesizlikleri, yumurta kistleri gibi etkenlerde doğum sonrasında adetlerde düzensizliklere neden olabilir. Ayrıca aşırı kanaması olan kadınlarında, bunu dikkate alması gerekir. Bu nedenle bir doktora danışılmasında yarar bulunmaktadır. Özellikle bebeğini emzirmeyen annelerin bu sorunu yaşamaları halinde, mutlaka araştırma yapılmalıdır.

Ne zaman ve hangi belirtiler olursa doktora gitmeli?

Öncelikle lohusalık dönemi bittikten sonra her doğum yapan kadının doktoruna başvurup gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması , smear aldırması, korunma yöntemleri hakkında bilgi alması mutlaka gereklidir. Daha sonra eğer herhangi bir problem olmazsa yılda bir kez jinekolojik muayene mutlaka tekrarlanmalıdır. Eğer bu süre zarfında emzirmediği halde adet düzensizliği yaşanıyorsa veya emzirme döneminde şiddetli kanama gibi problemler yaşıyorsa mutlaka doktoruna başvurmasında fayda vardır.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)