Gebelik Oluşumu İçin Bekleme Süresi

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 370 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Hamilelik oluşumu için normalde korunmasız düzenli cinsel ilişkiyle beklenen süre yaklaşık bir yıl civarıdır. Hamileliğin oluşumu için ideal cinsel ilişki tekrar haftada iki keredir. Yapacağınız düzenli egzersizler ve spor, fiziksel ve psikolojik sağlığınız açıdan olumlu olacak dolayısıyla gebe kalma ihtimaliniz artacaktır.
Eğer obezite ya da aşırı kilo problemleriniz varsa, hamileliğe hazırlık döneminde bu sorunu aşmanız sizin için faydalı olacaktır. Mümkünse bir diyetisyene danışmanız gerekmektedir. Hamileliğe mümkün olduğunca normal bir kiloda başlanmalıdır. Aşırı kalori alımı sonrasında gelişecek obezite gebelik döneminde bazı sıkıntıları beraberinde getirecektir. Yaşı 35’i geçkin kadınlar için hamile kalma potansiyelinin değerlendirilmesi gerekir.
Düzenli cinsel ilişkiye giren, sağlık problemi olmayan bir çiftin her adet döneminde hamilelik olasılığı %25’dir. İlk bir yılda hamilelik oranı ise %85’dir.

Örneğin; kadın yaşının ileri olması, çok sık veya seyrek düzensiz adet kanamaları, ikiden fazla düşük yapmış olmak, daha önce geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, erkeklerde ise prostat enfeksiyonu, testislerin çok küçük olması gibi durumlarda doktora başvurmak için bir yıl beklemeye gerek yoktur.

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)