Doğumun Başlangıç Belirtileri

Bu konu Nida Şahin tarafından 6 ay önce açıldı, 184 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 9 ay önce
Konu Sayısı: 392
Yanıt Sayısı: 0
6 ay önce

 

Gebelerin en büyük korkularından biri hastaneye yetişememe korkusudur. Bu konuda gereksiz kaygılardan kurtulunuz. Doğumun pek çok öncü belirtisi vardır. Ve sizin bunları hissetmemeniz mümkün değildir. Bunlar başladığında kliniğe ulaşmak için bol bol zamanınız olacaktır.

Doğumun başladığını gösteren belirtiler şunlardır:

⦁ Ağrıların başlaması : Başlangıçta belinizde olabilen, ardından karnınıza yerleşen, ağrılı kasılmalardır. Başlangıçta 20 dakikada bir gelip 60 saniye kadar sürebilir. Giderek ağrılar daha sık gelmeye başlar ve daha kuvvetli bir hal alırlar. Bu dönem yaklaşık 4-6 saat sürebilir. 

⦁ Nişan gelmesi: Rahim ağzını tıkayan kanlı, sümüksü maddenin vagenden atılmasıdır. Genellikle doğum ağrıları başlamak üzereyken veya ağrılar başladıktan sonra atılır. 

⦁ Su gelmesi: Bebeğinizin içinde bulunduğu su kesesinin yırtılması, ve suyun dışarı boşalmasıdır. Genellikle hastaneye yatırıldıktan sonra doğum ağrıları başlar. Ağrılarınız başlamazsa doğum suni sancı ile uyarılır veya sezaryen operasyonuna gerek duyulabilir. 
⦁ Kanama olması : Doğumun öncü belirtisi vaginal kanama olabilir. Doğum tarihine yakın dönemde vaginal kanama bazı önemli problemlerde de ortaya çıkabilir. 

Bu gibi belirtiler ortaya çıktığında derhal doktorunuzla haberleşiniz. Eğer doktorunuza ulaşamıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 

Op.Dr.Özer Kutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bilgi ve randevu : 444 4 567

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 34 Kayıtlı Üye
  • 417 Konu
  • 0 Cevap
  • Son Üye Crts
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)