LAZER EPİLASYON

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 359 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Lazer epilasyon İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı ve en güvenilir yöntemidir.

Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Lazer epilasyon aletleri fototermoliz yasasına göre çalışır. Yani lazer cihazı sadece kıl köküne ve kıla etki edecek şekilde tasarlanmıştır. Epilasyon yapacak ışın seçilmiş bir dalga boyunda cihazdan çıkar. Başka lazer ışını içermez. Uygulama bu nedenle etkin ve güvenli sonuçları ile dikkat çekmektedir. Lazer enerjisinin hedefi kıl kökleridir. Kıl köklerinde bulunan melanin adlı boya maddesi lazeri çeker. Kıl kökünde yoğunlaşan lazer enerjisi epilasyon için gereken ani ısı değişimini sağlar. Saniyeden daha küçük zaman diliminde oluşan ve yaklaşık 70 derecelere çıkan ısı artışı kıl köklerindeki hücrelere etki eder. Bu etki nedeniyle kıl üretim fonksiyonu bozulur. Yani kökler artık kıl üretemezler. Uygulamalarında kalıcı sonuçların nedeni kıl köklerine olan bu etkidir.

Lazer Epilasyon Sistemleri

Alexandrite lazer: Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve cilt rengine göre nispeten daha koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle alexandrite lazer epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken ı yanık sorununa yol açmaz. Temas etmeden atış yaptığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. 

NdYag lazer: Kombine tedavilerde Alexandrite sistemlerine yardımcı bir ışın türüdür. En önemli özelliği yaz aylarında ve çok koyu ten yapısına sahip kişilerde de uygulanma özelliğidir.

Işık bazlı sistemler: (IPL) Bunlar gerçek lazer epilasyon değillerdir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve geçici etki gösterirler.. Diode lazer:Melanin adı verilen kıl kökünde yer alan pigmente olan duyarlılığı Alexandrite lazerden daha düşüktür. Bu bakımdan Diode lazerler genellikle daha yavaş, ağrılı ve fazla seans sayısı gerektiren tedaviler sunar.

Seansların Önemi: Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkiler ama bütün kökler aynı anda anajen fazda (aktif) olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama yapmak gerekecektir. Kılların kalınlığı, yoğunluğu ve rengi her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Biz hastalarımızın en az 4 seans tedaviye devam etmelerini istiyoruz. Ancak tüylerin daha fazlaının ortadan kalkması arzulanıyorsa; hastanın daha fazla seansa kadar devam etmesi gerekebilmektedir. Seans aralıkları yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 8 haftadır. Ortalama Lazer Epilasyon sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-12 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir. 

Seans aralıkları ve seans süresi ne kadardır? 

Seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1.5 ay, diğer vücut bölgelerinde 2-2.5 aydır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzar. Seans süresi kullanılan cihazın hızına, kullanıcının bilgi ve tecrübesine, çalışılan bölgenin genişliğine göre değişir. 

Tedavi başarısını neler etkiler?

Lazer epilasyon konusunda özellikleri ve tercih nedenleri farklı lazer sistemleri vardır. Önemli olan kişinin ten rengi ve kıl rengine uygun lazerin seçilerek doğru şekilde kullanılmasıdır. Yaş, hormonal durum, genetik faktörler, ilaç kullanımı, metabolik faktörler önemlidir. Bu nedenle işlem öncesi kapsamlı dermatolojik muayene ve değerlendirme önemlidir. Hormonal problem varsa gerekli tetkikler yapılmalı, gerekirse ilaç tedavisi sonrası ya da ilaçla kombine lazer tedavisi yapılmalıdır. Bazen kıllanma ciddi bir hormonal problemin belirtisi olabilir. Lazer uygulamanın tıbbi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. 

Lazer epilasyon sonrası

Lazer epilasyon sırasında ağrı eşiğine bağlı olarak en fazla iğne batığı kadar bir acı hissedebilirsiniz. Az da olsa kızarıklık, çok az şişme ve hassasiyet gözlemlenebilir. Lazer epilasyon uzmanının tavsiyesi ve doktorlarımızın reçete edeceği antiseptik kremler sürülebilir. Lazer epilasyon sonrasında ayrıca 2 hafta süreyle doğrudan güneş ışığına maruz kalmamanızı da öneriyoruz.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
İlgili Diğer Konular
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 459 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)