SAÇ EKİMİ

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 364 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Saç dökülmesinin yaşlılık ve hormonal nedenler gibi birçok sebebi bulunmasına karşın genetik etkenler ilk sırada yer alır. Saç kaybı, hem erkeklerde hem de kadınlarda fiziksel görünümü etkilemekte ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında günümüzde saç ekimi ve nakli ile doğal görünümlü saçlar elde etmek mümkün olmaktadır  .

Saç ekimi hakkında bilmeniz gerekenler;

Saç ekimi sonunda görünüşünüz ciddi ölçüde değişir ve iyileşir. Bu sayede kendinize olan güveninizde artış olabilir. Ancak sonuçlar her zaman idealinizdeki gibi de olmayabilmektedir. Beklediğiniz başarılı sonuçların elde edilebilmesi için; doğru yerde doğru hekimlerin elinde olduğunuzdan emin olmanız, ameliyat öncesi beklentilerinizi doktorunuza tam olarak anlatmanız, doktorunuzun saç ekimi sonrası elde edilecek sonuçları net olarak gözünüzde canlandırmanızı  sağlayabilmesi ve bu konuda doktorunuzun gerçekçi ve  olabildiğince net cevaplar vermesi önemlidir.

Saç ekimi düşünen kişilerin donör (verici) alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçların olması gerekmektedir. Saç yapısı, rengi, sertlik derecesi, dalgalı olması gibi diğer faktörler de yapılacak saç ekiminin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve ameliyathanede bu konuda tecrübeli ve eğitimli doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir.   

Saç Ekim Yöntemleri

Erkek ve kadın tipi saç dökülme şikayeti olanların bir plastik cerraha başvurmaları iyi bir başlangıç noktası olur. İlk muayene oldukça önem taşımaktadır .Bu muayenede saç dökülmesinin nedenleri, dökülme özellikleri, dökülme derecesi ve ailede saç dökülme hikayeniz alınacaktır. Yapılacak işlem ile ilgili bilgi aldıktan sonra beklenti ve istekleriniz doğrultusunda uygun teknik kullanılarak tedaviniz gerçekleştirilecektir.

 

Saç ekiminde günümüzde iki ayrı teknik kullanılmaktadır 

1.FUT Yöntemi (FolikulerUnitTransplantation) İle Saç Ekimi 

Ense bölgesinden, yani dökülmeye dirençli bölgeden şerit halinde alınan saçların köklerine zarar verilmeden 2 ve 3’ lü ünitelere ayrılarak dökülmenin olduğu bölgeye ekim işlemine “FUT” yöntemi adı verilmektedir.Cerrahi işlem öncesi saçların alınacağı bölge üzerinde yoğunluk hesaplaması yapılır ve alınacak şeridin boyutları belirlenir.Şeridin çıkarıldığı ense bölgesi özel dikişler ile dikilir.Bu bölge saçlı deri içinde kaldığından saçlar çok kısa kestirilmediği sürece dışarıdan belli olmaz.

2.FUE (FollicularUnitExtraction) Tekniği İle Saç Ekimi

Dikişsiz saç ekimi yöntemi adını da verebileceğimiz bu yöntemde ense bölgesinde bulunan saçlar 1 mm lik özel iğneler ile alınır. Bu yöntemde şerit halinde saç çıkarılmadığından ileriki dönemde ense bölgesinde iz kalmaz. Tek tek alınan saç kökleri yine aynı yöntemle saçların kaybedildiği bölgeye nakledilir. Ense bölgesinde yeterli sıklıkta saça sahip olmayan kişilerde bu yöntem kullanılarak göğüs, sırt ve karın bölgesinden de kıl kökü almak mümkün olmaktadır. Kliniğimizde her iki yöntem de saç ekiminde FUE yöntemi kullanılmaktadır. Ekim sonrası iz bırakmaması ve daha kısa sürede iyileşme göstermesi bu yöntemin en önemli avantajıdır.

FUE Yönteminin Avantajları 

Ense bölgesinde cerrahi iz bırakmadığından ileriki dönemde kısa saç kullanmak isteyen kişilere önerilir.

Verici alanda yeterli miktarda saç kökü olmayan kişilerde göğüs, sırt ve karın bölgesinden kıl kökü almamızı olanaklı kılar

İyileşme dönemi daha kısa sürmekte ve erken dönemde iş hayatına dönmek mümkün olmaktadır

Kaş ve sakal bölgesinin şekillendirilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Daha önce FUT yöntemi ile saç ekimi uygulanmış kişilerde başarılı sonuçlar doğuru

Saç ekimi ameliyatı nasıl yapılır?

Saç ekiminde; donör (verici) alandan puch (panç) denilen aletler aracılığı ile greft adı verilen tekli ikili üçlü ya da dörtlü saç kökü içeren yapılar,  saçsız olan bölgelere nakledilir.

Saç ekiminde greftlerin doğru toplanması kadar, stratejik yerlere ve doğru yönler verilerek ekim yapılması da oldukça önemlidir.

Saç ekimi oldukça meşakkatli ve dikkat isteyen bir girişimdir.

Ancak bu sayede sonuçlar başarılı ve doğal olabilmektedir.

Saç ekimi genellikle kendinizi daha rahat ve konforlu hissetmeniz için sedasyon altında lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle ağrı duymazsınız. Bazı durumlarda ise genel anestezi de kullanılabilmektedir.

Saç derisinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamak için ilk seferinde greftler bir inç in 1/8 i kadar aralıklarla yerleştirilir. Daha sonraki aşamalarda bu aradaki alanlar doldurulur. Doktorunuz donör (verici) alanın zarar görmemesi için greftleri alırken büyük bir titizlikle alır ve yerleştirirken de saçların doğal büyüme yönüne uygun olarak yerleştirir.

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra saç derisi temizlenir ve temiz gaz örtülerle örtülür. (Sadece donör alan bandajlanır, ekim yapılan alana greftlerin zarar görmemesi için dokunulmaz) istenen sonuçların elde edilmesi için bazen tek seans bazen de çoklu seanslar gerekebilmektedir.Bu tamamen hastanın anatomisine, sorunun büyüklüğüne bağlıdır.

Cerrahi Sonrası Bakım: İşlem tamamlandıktan sonra saçlarınız ve saç deriniz temizlenir ve 3 gün bandaj ve pansuman uygulaması yapılır. Pansumanlar çıkarıldıktan sonra saçlarınızı yıkamanıza izin verilir. Bu dönemde aşırı sert hareketler yapmadan özel losyon ve şampuanlar ile hafifçe masaj yaparak saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
İlgili Diğer Konular
  • 118 Kayıtlı Üye
  • 441 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye zeliha
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)