"

Yeşil Çayın Çok Bilinmeyen Müthiş Faydaları

Bu konu tarafından 5 sene önce açıldı, 1243 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
ACEMİ
Üyelik Zamanı: 53 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı:
5 sene önce

 

Yeşil çayın sağlığa faydaları  çok eski çağlardan beri bilinmektedir ve dünyanın en sağlıklı içecekleri arasında yer alır. Peki yeşil çayın faydaları nelerdir, daha önemlisi bu çay ile ilgili bilmediklerimiz nelerdir? İşte o bilinmedik 6 fayda :

 

 

 

1. Karaciğerinize iyi gelir

 

Karaciğer toksinleri ve vücudumuza zarar maddeleri atmaya yarar. Vücudumuzun en değerli organlarından bir tanesidir çünkü karaciğerin fonksiyonel çalışmaması tüm sağlığımızı etkiler.

 

Her gün bir bardak yeşil çay içmek karaciğeri temizler ve düzgün çalışmasına fayda sağlar. Düzenli yeşil çaytüketimi alkol gibi toksinlerin sebep olduğu hasarı önlemeye yardımcı olur ve iltihabı önler.

 

2. Sindirime yardımcı olur

 

Yeşil çay laksatif etkisi sayesinde gaz, şişkinlik gibi sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olur ayrıca kabızlığın tedavisinde de tüketilebilir.

 

3. Diş sağlığı için birebirdir

 

Geleneksel Çin tıbbı, diş sağlığını korumak ve ağız enfeksiyonlarına karşı savaşmak için yeşil çay tüketimini önermiştir.

 

4. Kanserden korur

 

Yapılan birçok çalışma çeşitli kanser tiplerinin önlenmesi konusunda gelecek vaat eden bir çay türü olduğunu göstermiştir.

 

McGill Üniversitesi’nde yapılan araştırma, yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların prostat kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bir başka çalışma ise akciğer kanseri riskini %18 azalttığını belirtmiştir.

 

Ayrıca mide ve sindirime yaptığı katkılardan ötürü Çin’de yapılan araştırmalarda mide, pankreas, yemek borusu, prostat ve kolon kanseri riskinin azalmasına da destek sağladığı öngörülmektedir.

 

5. Kalbin yakın dostudur

 

İçerdiği antioksidanlar kanda bulunan kötü kolesterol miktarını dengelemeye yardımcı olur, ayrıca kan damarlarında plak birikmesini de önler. Bu da yeşil çayı iyi bir kalp dostu yapar.

 

6. Antioksidan bakımından zengindir

 

Vücudumuza zarar veren kimyasallarla savaşan antioksidanlar bakımından çok zengin bir besin olan yeşil çayvücut direncimiz ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Böylece birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 361 Kayıtlı Üye
  • 453 Konu
  • 5 Cevap
  • Son Üye Louiseadvof
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (2)
  • MODERATÖR (10)