Teff Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır ?

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 343 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Son zamanlarda glutensiz tahıllar oldukça ilgi görmekte.Glutensiz tahıllar diğer tahıllardan farklı olarak, zengin aminoasit içeriği ile kaliteli protein kaynağı olmasının yanı sıra içerdikleri minareler ile  de tam bir sağlık deposu.Kinoa, amarant,karabuğday daha önce duyduğumuz faydaları en çok bilinen tahıllardan.Bu tahıllar çoğu kişinin mutfağında yer almaya başladı.

Yurt dışında yaygın olan ancak ülkemizde yeni duyulmaya başlanan teff mucizesi ile tanışalım.Teff M.Ö. 4000-1000 yıllarına dayanan Etiyopya kökenli tahıldır.O dönemlerde atalarına güç veren bir besin olarak kullanılmaktaydı.Günümüzde ise çölyak hastaları tarafından güvenle tüketilmektedir.

Faydaları

Lif içeriği oldukça yüksektir.Bu sebepten dolayı kolesterol düşürücü etkisi,tokluk hissi sağlaması ve kilo kontrolüne yardımcı olması sağladığı faydalardandır.

Bir besinin protein kalitesini belirlemek için içerdiği elzem aminoasit miktarını ve örtüsünü baz alırız.Teff içerdiği aminoasit örüntüsü ile iyi kaliteli bir protein kaynağıdır.

Teff iyi bir demir ,kalsiyum, magnezyum kaynağıdır.Yapılan pek çok araştırmada vitamin mineral eksiklerini önlemek için suplement kullanımı yerine besin ve besin ögelerinden yararlanmanın daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.Kalsiyum, vitamin, demir,bakır gibi minareleri içeren teff diğer tahıllardan daha zengin bir mineral içeriğine sahiptir.

Nasıl Kullanılır ?

 

Günümüzde ekmek,kurabiye ve pastacılık ürünlerinde teff unu kullanılmaktadır.Teff unuyla ekmek mayalanabileceği gibi kahvaltılık krep hazırlamak yada gevreğini salatalarla birlikte tüketmek de mümkün.Pişme sürelerinin benzerliğinden dolayı kinoa ile denenebilecek tariflerin neredeyse hepsi teff ile de yapılabilir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 117 Kayıtlı Üye
  • 441 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye melif9966
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)