Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bu konu seda yörük tarafından 1 sene önce açıldı, 310 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
seda yörük
ÇAVUŞ
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 8
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

İftar sofrasında beslenmeye önce hurma, zeytin ve su ile başlanmalıdır. Ardından da çorba ve salata tüketmeli. Bunun sonrasında, 20 dakika ya da 30 dakika ara verilmelidir.Daha sonra sebze ve et yemekleri tüketilebilir. Muhakkak tatlı ihtiyacımız da olacaktır ama ağır tatlı tüketiminden kaçınılmalı. Bu ihtiyaç şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan gidermeye çalışılmalı.

Sahurda protein ağırlıklı besinler tüketilmeli. Haşlanmış yumurta, çok tuzlu olmamak kaydıyla peynir iyi birer tercih olacaktır. Etli yemekler, pilav, börek ve makarna gibi besinlerden sahurda olabildiğince uzak duralım. Kahvaltılık besinler sağlığımıza daha iyi gelecektir. Bol sıvı alınmalı. Mevsim meyvelerinden karpuz ekstra sıvı alımında iyi bir tercih olacaktır. İmsak vaktine en yakın anlarda sahur yapılması önerilir.

Yüksek sıcaklıkların yaşanabileceği bu dönemde, oruç nedeniyle ilk günlerde baş ağrısı, halsizlik ve enerji düşüklüğü yaşanabilir. Ancak birkaç gün sonra vücudumuz bu duruma alışacaktır. Bundan dolayı iftar ve sahurda olabildiğince, ağır beslenme ve bol sıvı tüketimini önemle tavsiye ediyoruz. Ayrıca iftarla sahur arasındaki bir vakitte ara öğün tüketimi tavsiye ediyoruz. Bu ara öğün süt, yoğurt ve meyveden oluşabilir.

Sahurdan iftar süresine kadar vücutta 700-800 gram civarında su kaybı yaşanacaktır.Şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları bulunanların dışında, bu miktardaki sıvı kaybının ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Börek, makarna, şerbetli tatlı, çikolata, krema ve kaymak tüketiminden kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. İftar ve sahurda sıvı kaybını, telafi edebilmek için, su, salata, ayran, cacık, komposto ve çorba tüketimi sağlığımız açısından oldukça önemli.

Kronik rahatsızlıkları bulunan hastalarımız, muhakkak hekimlerine danışmalarını, doktorlarının tavsiyelerine göre hareket etmeliler. İftar ve sahur sofralarında çok fazla tüketmek sağlığımıza iyi gelmeyecektir. Çok acıkmış olabiliriz ama tabağımıza az az besinler alarak tüketim tercih edilmeli.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)