Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Bu konu Nida Şahin tarafından 12 ay önce açıldı, 254 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
12 ay önce

Gün içerisinde nasıl iradenizi koruyabiliyorsanız, iftarla sahur arasındaki zaman diliminde de sizi kışkırtan, buzdolabının önünde dolaşmamızı sağlayan yiyeceklere karşı da iradeli olmalısınız.

Ölçülü ve yerinde tüketim ile hem damak tadınızı hem de sağlığınızı memnun edebilmeniz mümkün… aksi takdirde sağlık problemleri bayramdan önce kapınızı çalabilir …

Kimler Oruç Tutmamalı ? 

Öncelikle bilmek gerekir ki , oruç tutmak sağlıklı insanlar içindir, herhangi bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin oruç tutmadan önce mutlaka doktoruyla görüşmesi gerekmektedir. Şeker Hastaları, karaciğer -böbrek yetersizliği olanlar , pankreas hastaları , ülser ve mide rahatsızlıkları  gibi pek çok rahatsızlıkta oruç tutulmaması gerekmektedir.

Anne Adayları Oruç Tutabilir mi ? 

Oruç, gebelik döneminde özellikle gebeliğin üçüncü ayından itibaren;  annenin kan şekeri düzeyi gebelik öncesine göre daha inişli çıkışlı olduğu için yemek sonrası kan şekeri hızla yükselebileceği gibi açlık dönemlerinde çok daha çabuk düşebilir. Bu nedenle annelere gebelik süresince sık sık küçük miktarlarda yemesi öğütlenir. Uzun süren açlık ve susuzluklar sakıncalı olabilmektedir, anne adaylarının oruç tutmamasını tavsiye etmekteyiz.

Emzikliler de ise  sıvı alımı azalacağından süt salınımı etkilenebilmektedir, bebeğin  yeterli anne sütü alması engellenebilmektedir.

Oruç Tutarken Alınacak Önlemler

*** Mutlaka sahura kalkılmalıdır.

*** Sahurda yenilen hamur işleri, kızartmalar vb. yiyecekler  sabah kalkınca midede ağırlık, ekşime, yanmaya sebep olabilmektedir. Sütlü veya sulu çorbalar, meyve, kahvaltı türü yiyecekler tercih edilmelidir.

***  İftar ve sahur arasındaki sürede sık sık ve azar azar beslenilmelidir (sahur, iftar ve 1 – 2  ara öğün şeklinde).

***  İftar ve Sahur arasında  sıvı gereksinimini karşılamak için ortalama 2-2.5 litre su tüketilmelidir.

Sadece su içerek oruç tutmak sakıncalıdır.

Bu durumda yorgunluk, dikkatte azalmalar olur. Sahura kalkılmadan oruç tutulursa aç kalma süresi artacağından kan şekeri ve metabolik hız düşer ve halsizlik, baş ağrısı veya daha ciddi rahatsızlıklar  görülebilir.

Ramazan Menülerinizi Düzenleyelim…

***  İftarda oruç  hafif bir yemekle açılmalıdır.  ( 1 kase çorba + 1 -2 boğum pide gibi )

***  10 – 15 dakika kadar yemeğe ara verilmeli, ardından ana yemeklere devam edilmelidir.

*** Ana yemek olarak etli veya etsiz sebze yemeklerinin yanında yoğurt, cacık, ayran gibi protein ve kalsiyumu yüksek besinlere de yer verilmelidir.

*** Yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gereklidir.

*** Oluşabilecek kabızlığı önlemek için, lif oranı yüksek gıdalar (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebze ve meyveler) tercih edilmelidir.

*** Daha hafif ve sağlıklı olması için yiyecekler kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.

*** Lokma, tulumba, baklava gibi ağır tatlılar yerine; sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 80 Kayıtlı Üye
  • 433 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye endvfefds
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)