Organik Gıdalar Hakkında Bilinen Yanlışlar ve Doğrular

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 297 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

 

İnsanları düzgün meyve ve sebzelerin organik olmadığına inandırırlar.Organik ürün illa ki yamuk ve kurtlu olmalı.Uzmanlara göre ,bu söylemlerin hepsi şehir efsanesi.Kimi insanlar organik gıdayı tam anlamıyla takıntı haline getirmiş durumda.Çok fazla bilgi kirliliği olan bu konu ile ilgili birkaç not derledik.

 

‘Organik sebze ve meyvelerin çürüme süresi kısadır’

(DOĞRU) :Kesinlikle .Organik ürünlerde,konvansiyonel ürünlerdeki gibi dayanıklılığı artıracak yetiştirme tarzı ve kimyasallar kullanılmaz.Bu sebeple organik ürünler daha çabuk çürür.

 

‘Organik yumurta kokmaz’

(DOĞRU): Yumurtanın kokması hayvanın beslenmesi ile alakalıdır.Organik metotla üretilen yumurtalarda balık yağı ve et balık unu kullanılmaz, o nedenle kokusuzdurlar.Konvensiyonel yumurta üretiminde balık yağı ve et balık unu kullanıldığından yumurtalarda koku hissedilir.

 

‘Katkı maddesi içermez’

(DOĞRU): 5262 sayılı organik tarım kanunu ve yönetmeliğine göre üretilen organik ürünlerde insan sağlığına zararlı katkı maddeleri bulunamaz.Bu katkı maddeleri organik tarım yönetmeliklerince yasaklanmış ya da kısıtlanmıştır.Bakanlığın ve sertifika veren kurumun amblemini gördüğünüz ürünün organikliğine güvenebilirsiniz.

 

‘Organik gıdalar daha lezzetlidir’

(YANLIŞ):Konvansiyonel gıdalar ile organik gıdalar arasında lezzet ve besleyici değer açısından bir fark yoktur.Organik gıdalar sadece üretimleri sırasında doğaya zarar verme ve bünyelerinde zararlı kalıntılar bulundurmaz.

 

‘Yamuk yumuk meyveler,sebzeler organiktir?’

(YANLIŞ):Organik ürünlerin yamuk olma mecburiyeti yoktur.Ürünün şekli ve diğer özellikleri cinsi ve yetiştirme cinsi ile ilgilidir.

 

‘Organik domates mis gibi kokar?’

(YANLIŞ):Bir ürünün kokusu onun tamamen cinsi ile ilgilidir.Yöresel çeşitler biraz daha kokuludur.Mesela salçalık domateste neredeyse hiç koku duymazsınız,ancak pembe domates ve oturak domates daha kokuludur.Organik ürünlere dışarıdan koku enjekte eden sahtekarlar vardır ve bu durum yönetmeliklere aykırıdır.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)