Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 415 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLEYİN

Üst solunum yolu enfeksiyonu, bebekler için kabusa dönüşebilir.Bu yüzden , koruyucu özelliklerinden dolayı ilk 6 ay sadece anne sütü vermeye , özen gösterin.Altı aydan sonra da ek besinlerle beraber anne sütüne devam edin.

 

KAHVALTI YAPMAK

Kahvaltı etmek, sadece bir muz ve bir bardak süt ile bile olsa, güne hızlı bir başlangıç yaptırır ve gün boyu vücudun istikrarlı bir enerji seviyesini korumasını kolaylaştırır.Çocuklarınızın erken yaşta kahvaltı etme alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilirseniz, bu iyi alışkanlık ömür boyu devam eder.

 

SU İÇMEK

Öğünlerde içecek tercihini sudan yana kullanın, meyve sularını ve tatlı içecekleri ara sıra tükettiğiniz ikramlar olarak düşünün.Meyve suyu değerli besin maddelerine sahiptir ve büyüme süresince aktif olan beden için yüksek enerji sağlasa da, susadıklarında çocuklar ilk olarak şekerle tatlandırılmış içeceklere değil suya başvurmalıdır.

 

YARATICI OLMAK

Meyve ve sebzelerdeki tüm canlı renkler, vücudumuz için sağlıklı etkileri olan doğal bitki kimyasallarından gelir. Farklı renklerin farklı etkileri vardır, o nedenle her gün çeşitli renkler tüketmek iyidir.Çocuklarınıza farklı meyveler ve dutgillerden oluşan renkli atıştırmalıklar sunun veya sebzeleri daha eğlenceli ve heyecan verici gözükecek şekilde ilginç şekillerde doğrayın.

 

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ve süt ürünleri: Her gün 2-3 bardak süt veya süt ürünü tüketmelidirler. İster aralarda isterlerse yemeklerinin yanında süt içebilirler. Tüketilen süt günlük ve pastörize olmalıdır. Bu besin gurubu özellikle kalsiyum ve protein bakımından önemlidir. Burada seçimler çocukların tercihine bırakılmalıdır. Hiç süt içmeyen bir çocuk eğer yoğurt veya ayran tüketiyorsa, süt tüketimi için zorlanmamalıdır. Bu guruptan hiçbir yiyeceği yemiyor ise; çorbalara süt veya yoğurt katarak yedirilmeye çalışılabilir.

 

ET ÜRÜNLERİ

Çocukların gün içerisinde tüketmesi gereken et miktarı ortalama 100 gr kadar olmalıdır. Bu durum çocuğun yaşına ve kilosuna göre değişebilir. Tavuk, balık ve kırmızı et; dönüşümlü olarak çocuğa sevdiği şekilde verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması için etler kızartılmamalıdır. Bu besinler doğru tüketildiğinde çocuğun demir ve protein ihtiyacını karşılar. Balık sezonunda ise mümkünse balık yedirilmelidir. Balık, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için önem taşır. Balıkta bulunan selenyum ve fosfor, iyot için gereklidir.

 

ABUR CUBUR YERİNE KURABİYE

Çocukların beslenmesinde karşımıza çıkan en büyük engel genelde fast food yiyecekler ve abur-cuburlardır. Fast food olarak adlandırılan hızlı tüketimleri evde hazırlamak çok daha sağlıklı olur. Çikolata, bisküvi, gofret gibi atıştırmalıkların yerini de meyve, evde yapılmış az yağlı kurabiye, kekler almalıdır. En azından bu şekilde çocuklar katkı maddelerinden uzak tutulabilir.

 

SPOR

Çocukların gelişimleri için doğru beslenmek önemlidir ancak vücut gelişimleri için spor yapmaları da sağlanmalıdır. Hoşlanacakları spor dallarına yönlendirilerek, hem gelişimleri desteklenmeli hem de kilo alımından kaçınılmalıdır. Her yaşa uygun spor dalları vardır ve o sporlar tercih edilmelidir. Çocukluk döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları kalıcıdır. Bu nedenle zeminde doğru beslenmek çocukları uzun vadede hastalıklardan koruyacağı gibi, gelişimleri açısından da önemlidir. Çocuklar için verilen emek onların gelecekleri adına yapılan en büyük yatırımdır.

 

OKUL DÖNEMİNDE BESLENME

Günde yarım litre süt içmeli. Ayrıca yoğurt, peynir, günde bir yumurta, haftada dört gün kırmızı et, üç gün de balık ve tavuk yemeli. Haftada iki öğün tahıllı yiyecek tüketmesi uygun olur. Bulgur pilavı, kepekli makarna da haftada biriki kez yenebilir. Günde en az bir öğün sebze tüketmeli, iki kez de taze meyve yemeli. Her gün bir elmayı düzenli olarak yemeli. Çocuk, çay ve kahveye alıştırılmamalı. Kuruyemiş olarak özellikle ceviz, fıstık, badem ve kuru üzümü; bir avuç kadar yiyebilir. Her gün taze sıkılmış meyve suyu içebilir. Cips ve fastfood tarzı yiyeceklerden, kolalı içeceklerden uzak durmalı.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 461 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)