ÇOCUKLARDA HORMON BOZUKLUKLARI

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 627 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Çocuklarda Hormon Bozukluğu: Hormon bozukluğu büyüme çağındaki çocuklarda gelişim bozukluğu olarak görülür. Çocukta tiroid bezi rahatsızlığı doğumdan sonra bebeklikte belirmeye başlar. Yeni doğmuş bebeğin dili kalın ve ağlama sesi kalın ise hormon bozukluğundan ileri geldiği belirlenir. Yeni doğan bebeklerde hormon bozukluğu olup olmadığını öğrenmek için topukta kan alınır ve testler yapılır (topuk testi) bu test sonucu hormonlarda metabolizmada bir rahatsızlık varsa erken teşhisle tedaviye alınır. Geç kalınmış teşhislerde tedavi zorlaşır.

Hipofiz Hormonları

Hipofiz de dolaysız olarak faal olan bazı hormonlar salgılar. Çocuklarda büyüme hormonunun fazla üretilmesi anormal gelişmeye (jigantizm) yol açar, yetişkinlerde ise akromegaliye neden olur.

Bu ikincisinden kemikler büyümeye devam etmez ancak eller, ayaklar, burun, dudaklar, dil ve iç organlar gibi bedenin öteki kısımları gelişirler. Çocuklarda bu hormondaki yetersizlik cüceliğe yol açar. Antidiüretik hormonun yetersiz olduğu durumlarda, böbrekler tarafından suyun bedenden atılmasında bozukluk görülür. Bu duruma diyabetes insipidus, (şekersiz diyabet) denir; bazen günde 15 litreye kadar idrar çıkarılır.

Tiroid Hormonları

Aşırı tiroid hormonu bulunması ile (hipertiroidizm) bu hormonun eksikliği (hipotiroidizm) arasında bir ayırım yapmak gerekir. Hipertiroidizm yalnız çok faal olan doku veya fazla miktarda hipofiz hormonundan ileri gelmez, aynı zamanda tiroidi uyaran başka maddelerden ötürü de oluşur.

Bilimsel olarak çok hızlı bir metabolizma görülür; hastalar heyecanlıdır, zayıflarlar, ishal olurlar, sürekli terlerler vs. Hipertiroidizmin en iyi bilinen şekli Basedow hastalığıdır. Tiroid hormonunun noksanlığı tam ters etki yapar ve şişmanlık, uyuşukluk ve kabızlığa neden olur. Karakteristik bir belirtisi, şeker içeren mukusun birikimiyle derinin sertleşmesi, miksedemadır.

Tiroid hormonunun üretimi için iyoda gereksinme olduğundan iyot eksikliği hipotiroidiye neden olur. Henüz bebeklik çağında başlarsa, bir çeşit cücelik olan kretenizme yol açar. Guatr, tiroid bezinin genişlemesidir. Bazen iyot eksikliğinden olur. Hipofiz fazladan uyarıcı hormonlar salgılar, böylece tiroid dokusu miktarı artar.

Ancak, guatrların başka nedenleri de vardır ve örneğin hipertiroidizmle birlikte de meydana gelebilirler. Dolayısıyla Guatr deyimi tiroidin işlevi ya da bozukluğun nedeni hakkında pek fikir vermez.

Paratiroid Hormonu

Bu hormonun yetersizliği kandaki kalsiyumun eksilmesine yol açar (hipoparatiroidizm) ve kaslarda aşırı duyarlılık ve spazmlar meydana gelir (tetani). Bu hormondan fazla miktarda varsa (hiperparatiroidizm) kalsiyum azalmasından dolayı kemikler zayıflar ve kolaylıkla kırılırlar.

Pankreatik Hormonlar

Pankreastaki hormonun üretiminde görülen bozukluklar hemen hemen her zaman ensülin üretimini de kapsar. Ensülinoma çok miktarda ensülin salgılayan bir tümördür. Sonuç olarak, kandaki şeker miktarı çok düşer ve açlık nöbeti ve uyuşukluk yaratır. Daha önemlisi, ensülin yetersizliğinin neden olduğu şeker hastalığıdır (diabetes mellitus).

Sonuçta, beden hücreleri kandan glikozu yeterli derecede hızlı ememezler. Böylece hücrelerde beslenme yetersizliği görülür. Bu kısmen yağ metabolizmasının hızlandırılmasıyla kapatılır, fakat sonuç olarak kandaki keton hücreleri artar. Bunlar normal yağ metabolizmasının ara ürünleridir ancak fazla miktarda bulunurlarsa beden tarafından yeterli derecede işlenemezler.

Dolayısıyla, şeker hastalığının belirtileri bir yandan kandaki glikoz fazlalığı (hiperglisemi), öte yandan da kanın asitlenmesine (asidoz) ve bilinçsizliğe (diyabetik koma) yol açan genellikle asitli keton hücrelerinin fazla miktarda bulunuşudur. Akciğerlerde keton hücreleri asetona dönüşerek nefese tipik bir koku verirler. Kanda yüksek miktarda bulunan glikoz, bedenden atılan fazla suyla birlikte glikozun da atılmasını sağlar (glükozüri).

Anormal derecede susama (polidipsia) ve fazla miktarda idrara çıkma (poliüri) şeker hastalığının tipik belirtileridir. İki çeşit şeker hastalığı vardır. Gençlikte olan şeker hastalığı genellikle doğuştan vardır ve Langerhans adacıklarındaki beta hücrelerinin yetersiz faaliyetinden dolayı meydana gelir. Bu bozukluk, ensülinle tedavi edilir.

İleri yaşta meydana gelen şeker hastalığında, beta hücreleri yavaş yavaş daha az faal olmaya başlar; ensülin eksikliği genellikle ciddi değildir. Bu tür şeker hastaları çoğunlukla, sıkı bir rejim ve kilonun azaltılması yoluyla tedavi edilirler. Bazen ağızdan alınan ilaçlara da gereksinme duyulur. Bunlar beta hücrelerinin daha fazla ensülin üretmeleri için uyarırlar.

Adrenal Hormonlar

Feokromositom, adrena medullanın bir tümörüdür ve çok miktarda adrenalin salgılanmasından dolayı meydana gelir. Adrenal korteksteki bozukluklar daha önemlidir. Çeşitli bazı hormonların aşırı miktarda bulunması Cushing sendromuna yol açar; bunun işaretleri de belli yerlerde yağ birikimi (kafanın, boynun ve gövdenin şişmanlaması) ile kasların ve kemiklerin zayıflamasıdır.

Eğer yalnızca mineralokortikoid fazlalığı söz konusuysa, bu da en önemli belirtisi aşırı yüksek kan basıncı olan Corn sendromuna yol açar. Adrenal korteks hormonlarının yetersizliği, eksilen hormonların yerine başkalarının koyulmasıyla tedavi edilen Addison hastalığına neden olur.

Tuz kaybı sonucu, hasta çabuk yorulur. Kan basıncı düşüktür ve hastalıklara olan direnci azalır. Eğer bu bozukluk yalnızca adrenal bezlerdeki hastalıktan ileri geliyorsa adrenal bezini uyarmak için aşırı miktarda hipofiz hormonu (ACTH) üretilir. ACTH derideki pigment üretimini arttırdığından sonuç olarak deri koyulaşır.

Bazen adrenaller doğuştan bir hastalıktan ötürü (adrenojenital sendrom) fazla miktarda Cinsel hormon üretirler. Erkek çocuklarda, ergenlik çağı çok erken başlar (pubertas praecox), kızlarda da ikinci erkek nitelikleri gelişir (virilizm).

Hormon bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Örneğin büyüme hormonu için konuşalım. Eğer büyüme hormonu çok aşırı çalışırsa çok uzun boylu insanlar, kulaklarda, çenede, ellerde büyüme meydana geliyor. Buna bağlı olarak az çalıştığı zaman kısa boylu insanlarda boy uzamama sorunu oluşuyor. Troid bezi az çalışırsa doğuştan kısa boylu olan insanlar, zeka seviyeleri düşük olan insanlar, algılama fonksiyonu düşük olan insanlar ortaya çıkıyor. Eğer aşırı derecede çalışacak olursa örneğin gebelik döneminde erken doğumlar meydana geliyor ve aşırı derecede kilo vermeler, gözlerin dışarı doğru fırlaması,vs. Şeklinde. Yine yumurtalıklara gelecek olursak kadınlarda erken menopoz veya geç menopoz sebepleri olabilir. Türkiye’de daha çok erken menopoz tablosu olabiliyor. Yumurtalıkların iyi çalışmaması durumunda kısırlık, tüylenme, kilo alma, tansiyon, vs. birtakım problemler ortaya çıkıyor. Böbrek üstü bezlerini alacak olursanız aşırı derecede strese bağlı olarak çok kortizon tüketmeye, çok kortizon tüketmeye bağlı olarak böbrek üstü bezi yetmezliği ki yine 20. yüzyılın hastalığı adrenalfatik veya böbrek üstü bezi yorgunluğu gibi tablolar ortaya çıkıyor.

Hormon bozukluğunun tedavisi. Hormon bozukluğu fark edilen çocuğu bir sağlık kuruluşuna götürüp hastalıkla ilgili doktor tarafında yardım alınmalıdır. Hormon bozukluğu tedavisi için kan ve idrar alınarak laboratuvarlarda testler yapılır, hormonlar ve metabolizma hücrelerinin ne kadarı çalıştığı ve tiroid bezinin çalışmasına bakılır. Test sonucu yapılacak tedavi uygulamasına geçilir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılarak hormonların düzene girmesi sağlanır.

Bazı bebeklerde hormon bozukluğu ergenlik çağını etkileyecek fazla hormonlar üreterek erkeklerde erken erginliğe erkekliğe geçiş yapar, kızlarda ise ikinci cinsiyet erkeklik hormonları salgılayarak erkek niteliğini taşırlar. Bu gibi durumda erken teşhis edilmeli ve hormon dengeleyici ilaçlarla tedavi edilmelidir. Hormon bozukluğu tedavisi aksatmadan  yapılmalıdır.

Ergenlerde ve yaşı ilerlemiş bayanlarda hormon düzenleyici doğal bitkilerde kullanılmaktadır. Menopoz dönemindeki bayanlar için en faydalı bitki hayıt meyvesidir. Bu meyve hormonları düzenleyerek kadın hastalıklarını önler.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 457 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)