Çocuklarda Bronşit Hastalığı

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 350 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Bronşit Nedir?

Bronşların, yani alt solunum yollarının iltihaplanması BRONŞİT HASTALIĞI olarak adlandırılır. Bir başka deyişle, akciğerlerin küçük hava kanalları olan bronşçukların iltihaplanmasıdır. Genelde solunumsal sinsityal virüsten (RSV) kaynaklanır; ama diğer virüsler ve değişik daha az görülen nedenlerde bronşite neden olabilir. Virüs genellikle kişiden kişiye solunum yolu ile geçer ve sıklıkla hırılıtlı ve zor  nefes almaya neden olur.
Bu enfeksiyon genelde 2 yaşından küçük bebekleri etkiler; çünkü bu bebeklerin gelişmemiş (ve çok daha küçük olan) hava kanalları daha büyük çocukların ve yetişkinlerinkinden daha kolay iltihaplanır ve tıkanır. Sık bronşit olan çocuklarda alerji, kronik sinüzit, solunum yollarında yabancı cisim, bağışıklık sisteminde yetersizlik, tüberküloz ya da kistik fibroz gibi hastalıkların ya da tıbbi sorunların olup olmadığı araştırılmalıdır.

Alerjik yapıda olan ya da sigara dumanı gibi çevresel kirliliğin etkisinde kalan ya da sinüziti olan çocuklarda, bronşit olma ihtimali artar.

Bulgular

Bronşit hastalığı sıklıkla öksürük, birkaç gün burun akması ve hapşırma ile soğuk algınlığı gibi başlar. Bazen de çocuğun iştahı azalır ve çok yüksek olmasa da ateşi çıkar (38.3°C, 38.8°C)
2 gün içerisinde öksürük giderek ağırlaşır; sürekli ve hırıltılı bir hal alır. Çocuğunuz mızmızlanabilir, çok hızlı ve zor nefes alır ve bazen ağır durumlarda nefessiz kalabilir. Bu da bebeklerin yemek yemede sorun yaşamalarına neden olur.
Orta derecedeki vakalarda belirtiler 3-5 günde azalarak ortadan kaybolur. Ciddi vakalarda hava yolları tıkalı olduğundan bebeğiniz nefes almaya çalışırken hırıltılı bir ses çıkarabilir.
Ciddi nefes alma sorunları, zor ve hızlı nefes alma varsa ve çocuğunuzun ağız çevresi morarmaya başlarsa, bu, acil bir durum demektir. Derhal hekime başvurunuz.

Tedavi Seçenekleri

Çocuğunuzun nefes alma sorunu varsa hemen doktorunuza başvurunuz. Doktor çocuğunuzu muayene edecek, nefes alıp vermesini kontrol edecek ve ciğerlerini dinleyecektir. Bebeğiniz orta derecede bir bronşit geçiriyorsa susuz kalmasını önlemek için çocuğunuza bolca sıvı verip rahatlamasını sağlayın.

Bronşit tedavisi, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Orta derecedeki bronşit dinlenerek ve basit önlem ve tedavilerle geçer. Beğenizin nefes alıp vermesini kolaylaştırmak için geceleri beşiğin başını 30-40 derece yükseltin.
Solunumsal sıkıntıları olan -rahat nefes alamayan – bebeklere, hava yollarının açılması için bronkodilatör(hava yolu genişletici) ilaçlar verilebilir. Bu ilaçların etkisi çocuktan çocuğa değişir. Ciddi vakalarda ekstra oksijen, sıvı replasmanı ve nadir de olsa mekanik akciğer desteği (solunum cihazı) alması için bebeğiniz hastaneye yatırılabilir.

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)