Çocuğumun Kalbinde Masum Üfürüm Varmış Deyip Geçmeyin

Bu konu Nida Şahin tarafından 7 ay önce açıldı, 498 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
7 ay önce
 
Çocukluk döneminde zaman zaman  görülen dudak morarması, nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma gibi belirtilerin, ayrıca bebeklerde annesi tarafından emzirilirken ortaya çıkan aşırı terleme ve sık nefes alma bulguları, erken kalp hastalığı habercisi olabilir. 
 
Bununla birlikte; çocukların muayenesi sırasında hekim tarafından duyulan kalp üfürümleri de aynı şekilde erken kalp hastalığının habercisi olabilir. Unutmamak gerekir ki masum gibi görünen bir üfürüm, çok ciddi bir doğuştan kalp hastalığının ilk ve tek bulgusu da olabilir.
 
Dünyada ve Türkiye’de kalp-damar hastalıklarından ölümlerin ilk sırada yer aldığı bilinmektedir. Üfürüm ismi verilen ve normal kalp seslerinden farklı olan bu tür seslerin bir kısmı zararsızdır ve bir süre sonra kaybolur; bunlara masum üfürüm ismi verilir. Masum üfürüm tanısı konulan hastaların kesin tanı için mutlaka bir çocuk kardiyoloji merkezine götürülmesi ve orada ayrıntılı muayene edilmesi gerekir. Belki de kalbe kateter yardımıyla balon, stent veya yeni kalp kapağı takılarak tedavi edilebilecek son derece ciddi bir kalp hastalıklığı mevcuttur ve erken tanı ile kolayca tedavisi yapılabilir. O nedenle çocuklarda masum üfürüm var deyip geçmemeli ve ciddiye alınmalıdır.

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 117 Kayıtlı Üye
  • 441 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye melif9966
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)