Bebek ve Çocuklarda Karın Ağrısı

Bu konu Nida Şahin tarafından 1 sene önce açıldı, 399 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Nida Şahin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Bir Bilmece: Bebek ve Çocuklarda karın ağrısı

Bir çok anne babanın endişelenmesine, özellikle konuşamayan küçük çocukların bütün huzurunu kaçıran karın ağrısı aslında bir belirtidir. Karın ağrısı diye bir hastalık yoktur, ancak birçok hastalığın veya patolojik durumun da belirtisi olabilir. Ateş, kusma kaka yapamama, rektal kanama, karın içinde kitle gibi karın ağrısı da çeşitli hastalıkların belirtilerinden biridir. Karın ağrısı, çocuğun cerrahi hastalıklarının belirtileri arasında en önemlilerinden biridir. Çocuklardaki karın ağrılarının çoğu ciddi olmayan nedenlere bağlı olsa da, hem tedavisinde acil girişim gerektiren cerrahi hastalıkların hem de tedavi edilmediği takdirde yaşamın ileriki dönemlerinde önemli sorunlara yol açabilecek hastalıkların bir habercisi olabilir. Bu nedenle de karın ağrısı önemsenmeli ve hangi patolojik durumun bir belirtisi olduğu aydınlatılmalıdır.

Genellikle masum nedenlere bağlıysa da, bazen de zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gereken ciddi hastalıklarla ortaya çıkabilir.

Karın ağrısını değerlendirme ve hangi organdan kaynaklandığı konusunda karar verme konusunda bazı sınıflamalardan yararlanmak gerekli ve önemlidir. Örneğin karın ağrısının kaynağının tahmini konusunda çocuğun yaşı önemlidir. Ağrı ister akut (kısa süreli) ister kronik (uzun süreli) olsun, ağrının nedeninin belirlenmesinde çocuğun yenidoğan, süt çocuğu, okul öncesi dönem, okul çağı ve ergenlik döneminde olması önemli bir belirleyicidir.

 

Karın Ağrısı Olan Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalı? 

Ağrının tam olarak nerede olduğunu ve ne zamanlarda ortaya çıktığını bulmaya çalışın. Ağrı herzaman mı var, yoksa idrar yolu ya da bağırsaklar açılınca mı oluyor?

Midesine koyacağınız, havluya sarılı sıcak su torbası rahatlatıcı olabilir.

Eğer çocuk kusuyorsa, ya da ishali varsa, katı yiyeceklerden 12-24 saat uzak durmalıdır. Belirli aralıklarla sıvı verin.

Karın ağrısının fiziksel değil de psikolojik bir nedeni olup olmadığını anlamak için çocuğunuzla konuşun.

Çocuğa herhangi bir ilaç, yiyecek ya da içecek vermeyin.

Kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin.

Yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağlayın.

Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin.

Doktora gitmeden karın ağrısıyla birlikte olan bulguları ( ishal, kabızlık, ateş …gibi), ağrının yerini, azaltan veya arttıran faktörleri not ederseniz tanı konmasına yardımcı olacağınızı unutmayın.

Fonksiyonel karın ağrısında da çocuğun rol yapmadığını, gerçekten ağrı hissettiğini bilin ve onu suçlamayın.

 

Bebeklerde en sık karın ağrısı nedenleri:

– Kolik (Gaz sancısı); çoğunlukla bebeğin ikinci ya da üçüncü haftasında ortaya çıkıp on ikinci haftasında son bulan, bazen de beşinci ayın sonuna kadar devam eden, kendini şiddetli ağlamalarla belli eden bir huzursuzluk dönemidir.

Hemen her bebek bu durumu yaşar. Günde 3 saatten fazla düzenli ağlama nöbetleri (tıbbi bir sorun olmadığı halde) oluyorsa nedeni büyük ihtimalle kolik’tir.

 

– Gastroözofageal reflü hastalığı

– Süt protein allerjisi

– Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi : Genellikle 3 ay ile 2 yaş arasında görülen bağırsak düğümlenmesine acil müdahale edilmelidir. Nedeni bilinmemektedir, ama sonuç olarak bağırsak, tıpkı bir kazağın kolu gibi, kendi içine doğru kıvrılır. Çocuk çok aeı çekmektedir ve sıkıntılıdır. Kusma ve kırmızı, jöle gibi dışkı olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görülürse hemen acil servisi arayın.

– Karın içindeki organlara ait (karaciğer, safra kesesi, pankreas, ince ve kalın barsaklar, böbrekler gibi) yapısal ve iltihabi hastalıkları

 

Süt ve okul çocukluğu döneminde karın ağrısı nedenleri:

-Sindirim ve beslenme bozuklukları

– Kabızlık : Çocuklarda görülen karın ağrısının yaygın nedenlerinden biridir ve bundan haberdar olmanın yararını görürsünüz.

Dizlerini kendine çekerek ağlayan ve avnı zamanda ıkınan bir bebek kabız olabilir. Çok sert, tane halinde dışkı yapabilirler ya da günlerce hiç bağırsak hareketleri olmaz. Bu durum genellikle biberon mamasından katı mamalara geçildiğinde olur. Doğumdan itibaren bağırsak problemi yasayan bir bebeğin sindirim sistemini besleven sinirlerde bir problemi olabilir. Bu I Iirsehsprııng hastalığı olarak bilinir. Her zaman ameliyatı gerektiren ciddi bir durumdur.

Kabızlık, tuvalet eğitimi sırasında bir problem olabilir. Ebeveynler bunun bu süreci aksatacağını bilmelidirler. Bu çocuk için tatsız bir durumdur; özen ve hassasiyet ister. Öte yandan, çocuk anüsünü vırtan tek ve çok sert bir parça da çıkarabilir. Eğer daha sonra acıdan kaçmak için tuvaleti geldiğinde yapmayıp dışkısını tutarsa, bu kötü bir döngü haline gelebilir. Çocuk bağırsak hareketlerini kontrol edemeyip altına da yapabilir. Bu senaryodan kurtulabilmek için bolca sıvı ve hafif müshil alınması gerekir; ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyi olur.

– İshal

– Gastroözofageal reflü hastalığı

– Gastrit

– Ülser

– Bazı besin allerjileri

– Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar

– İdrar yolu enfeksiyonu :İdrar yolu enfeksiyonları da ciddi karın ağrıları yapabilir. Üriner sistemde herhangi bir tıkanma, nefrit veya basit bir alt üriner sistem enfeksiyonu da karınağrısı bulgusu ile kendini gösterebilir. Tekrarlayan idrar yolu infeksiyonlarında sünnet derisinin çıkarılması yani sünnet ameliyatı tavsiye edilir.

– Kurşun zehirlenmesi

– Solunum yolu enfeksiyonları

– Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi

– Apandisit : Apandis, bağırsağa bağlı küçük bir tüptür; bu tüp tıkanabilir ya da iltihaplanabilir (apandisit). Her yaştaki çocukta olabilir. Ağrı genelde göbek çevresinde başlar, birkaç saatte apandisin olduğu yere, karnın sağ altına doğru yer değiştirir. Çocuk kusabilir, iştahsız ya da ateşli olabilir ve ağzı kokabilir. Eğer apandisit olabileceği gibi bir şüpheniz varsa, patlama riskine karşı hemen doktora danışmalı ya da hastaneye başvurmalısınız.

 

Ergenlik döneminde karın ağrısı nedenleri:

– Sindirim ve beslenme bozuklukları

– Kabızlık

– İshal

– Gastrit

– Ülser

– Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar

– İltihabi barsak hastalıkları

– Apandisit

– Jinekolojik nedenler

– Testislere ait sorunlar

– İlaç kullanımı

– Psikolojik nedenler

– Bazı kanser türleri

 

Karın Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir? 

Eğer karın ağrısı 12-24 saatte geçmiyorsa veya sık sık tekrarlıyorsa ,

Karın ağrısı, göbek çevresi dışında başka bir bölgedeyse ( Özellikle karnın sağ alt tarafında olan karın ağrılarında apandisit olasılığını göz ardı etmemek gerekir !)

Çocuğun genel durumu kötü görünüyorsa, ( Anne baba kendi hislerine güvenip hareket etmeliler, kimse çocuğunuzu sizin kadar iyi tanıyamaz )

Uzamış kusma varsa, ( 12-24 saati geçen kusmalar )

Sarı- yeşil, safralı kusmalar varsa,

Kanlı kusma varsa,

Kanlı ishal varsa,

İdrar yapmada ağrı, sık idrara çıkma varsa çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Ağrı kesici vermeyin…

Çocuğun eğer karnı ağrıyorsa yapılması gereken en önemli şey ağrı kesici vermemektir. Çünkü karnı ağrıyor diye ağrı kesici verilirse durum maskelenmiş olur ve tanıda geç kalınmış olur. Bu hata ne yazık ki sık sık yapılmaktadır. Bu yüzden teşhis konulmayan karın ağrılarında ağrı kesici vermekte acele etmemek lazım ki tanı da yanılma, gecikme olmasın çünkü tanıda olabilecek bir gecikme bu tip apandisitlerde tedavisi çok zor olan çok ciddi durumlar yaratabilir. Gecikme olursa apandisit patlayabilir yani apandiks denilen kör barsak delinebilir, bu da çok ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu durum sepsis, şok ve ölümle bile sonlanabilmektedir.

 

 

 

 

Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 125 Kayıtlı Üye
  • 462 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye sessizkiz
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)